A ponthatárokat a hivatalos kihirdetés után leghamarabb a felvi.hu-n lehet megnézni, de egy-egy közösségi portálon is elérhetőek lesznek. Akik megadták a mobilszámukat, az általuk megjelölt szakokról SMS-ben is kapnak értesítést. Az eredményről levelet is kapnak a diákok - ha felvették őket, az Oktatási Hivatal mellett a felsőoktatási intézmény is elküldi a tudnivalókat.
Idén legfeljebb 500 pontot lehet elérni, ez magasabb, mint tavaly, de több jár az emelt szintű érettségiért. Ahhoz, hogy valaki bejusson egy szakra, legalább 240 pontot el kellett érnie.
A pontszámokat egy matematikai algoritmussal határozzák meg, amely a keretszámokat és az intézmények kapacitását, a jelentkezők összpontszámát, illetve a megjelölt képzések sorrendjét figyelembe véve számítja ki az eredményeket. Egy képzés ponthatárát az intézmény kapacitása mellett az befolyásolja, hogy hányan és milyen eredménnyel jelentkeztek oda. Minél több magas pontszámú jelentkező listáján szerepel az adott szak első helyen, annál magasabb lesz ott a ponthatár.
Mindenki csak egy helyre kerülhet be. Akit nem vettek fel, augusztusban pótfelvételizhet. Az idén jelentkező csaknem 110 ezer diák nagyjából 80 százaléka állami ösztöndíjas képzésben tanulna - velük köt az állam olyan szerződést, hogy húsz éven belül a képzési idejük kétszeresét itthon kell ledolgozniuk, különben a képzés költségét vissza kell fizetni.
Van részösztöndíjas forma is - ahol az állam a képzés egy részét állja. Aki önköltséges képzésre megy, jóval többet kell fizetnie, mint eddig. Jogász és közgazdász képzésben alig van államilag finanszírozott hely. Idén a műszaki terület volt a legnépszerűbb, a gazdaság és bölcsészettudományokat is sokan választották.
Szerző: Windisch Judit