Még nem értek véget a kormányzaton belüli egyeztetések azután, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter korábban bejelentette: a 62 év feletti közalkalmazottak esetében a kabinet várhatóan elrendeli a kötelező nyugdíjba vonulást. Ezzel nagyjából 11 ezer fővel csökkenhet a közszféra állománya, és 20 milliárd forintos lehet a megtakarítás.
Sajtóértesülések szerint ugyanakkor az érintettek száma elérheti akár a 30 ezret is. A leginkább érintett két terület az oktatás és az egészségügy.
Az InfoRádió megkeresésére a nemzetgazdasági tárca jelezte: további tárgyalásokon dől el, hogy a közszféra mely szegmenseire és milyen módon lesz érvényes a tervezett szabályozás.
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár szerint nem megvalósítható, hogy minden, 62 évnél idősebb egészségügyi dolgozót kötelezően nyugdíjba küldjenek. Korábbi nyilatkozatában kiemelte: arra törekszik, hogy az egészségügyben dolgozók kapjanak mentességet a kötelező nyugdíjazás alól.
Június végén Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában reményét fejezte ki, hogy az ágazatot egyáltalán nem érinti majd a kényszernyugdíjazás. Kijelentette, hogy egyetlen orvos sem vonható ki az egészségügyi ellátórendszerből.
Az egészségügyi államtitkárság az InfoRádió érdeklődésére most annyit közölt, hogy az ágazatban az elmúlt hetekben nyilvánosságra hozott felsővezetői pályázatokat tekintve érvényesült a korhatárról bejelentett elv, minden további azonban az egyeztetések részét képezi.
Az oktatási államtitkárság közleménye szerint a felsőoktatásban a minősített oktatók tömeges nyugállományba küldése komoly hiányt okozna, ez pedig ellentétes volna a felsőoktatás-politika minőség-központúságával, így ilyen egyetemleges intézkedés nem várható.
A köznevelési rendszerben a nyugdíjazásokat a gyermeklétszám csökkenésével arányosan oldaná meg a kormány. Jövőre több mint 4000 most aktív pedagógus lesz nyugdíjas korú.