eur:
415.45
usd:
402.84
bux:
79775.14
2025. január 6. hétfő Boldizsár

Sokkal többet keres egy rektor, mint egy állami cég vezérigazgatója

Az egyetemi vezetők fizetése jóval magasabb, mint az állami cégek vezérigazgatóié. A Blikk úgy tudja, hogy míg a Magyar Posta vezetője csaknem 2 millió 800 ezer forintot keres, addig Magda Sándor, a Károly Róbert Főiskola rektora ennél jóval többet, 4 millió 100 ezer forintot visz haza havonta.

Az InfoRádió úgy tudja: a Gödöllői Egyetem rektorának 4, 7 millió forint a fizetése. Solti Lajos nem akarta elárulni, mennyit keres, mert, mint mondta: a Rektori Konferencia szerint ez személyes adat.

Lehet tudni viszont a Károly Róbert Főiskola rektorának bérét. Magda Sándor, mivel szocialista országgyűlési képviselő, vagyonnyilatkozatában köteles feltüntetni az összeget. Õ 3 millió 600 ezer forintot visz haza minden hónapban.

Molnár Károly is beszámolt vagyonnyilatkozatában miniszteri kinevezése után arról, hogy amíg vezette a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet, mekkora járandósága volt. Eszerint 2007-ben 6 millió forint volt a keresete.

A Blikk már korábban bírósághoz fordult, mert az állami cégek vezetői is titkolták a fizetésükre vonatkozó adatokat. A lap végül megnyerte a pert, így kiderült: a cégvezérek általában jóval kevesebbet keresnek, mint a rektorok.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke kivétel lehet, ő ugyanis 7 millió 800 ezer forintos fizetéssel büszkélkedhet. De például jóval kisebb a honoráriuma Czirják Sándornak, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatójának. Õ 3 millió 600 ezer forintért dolgozik havonta.

Szüts Ildikó, a Magyar Posta vezérigazgatója havi 2 millió 800 ezer forintos, Mártha Imre Edgár, a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója pedig 2 millió 700 ezer forintot vághat zsebre.

Az, hogy a rektorok javadalmazása nyilvános adat-e vagy sem, jogértelmezés kérdése. Az adatvédelmi ombudsman szerint két egymásnak ellentmondó törvény rendelkezik erről, a Társaság a Szabadságjogokért elnevezésű jogvédő szervezet szerint azonban közérdekű adatokról van szó.

Ami biztos, hogy a rektorok fizetését az egyetemek saját hatáskörben állapítják meg. A miniszter ebbe nem szólhat bele.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szárnyal az orosz hadiipar, a NATO nem bírja a tempót

Szárnyal az orosz hadiipar, a NATO nem bírja a tempót

Hibába tízszer nagyobb a védelmi költségvetése, a NATO nem tudja tűzerőre váltani a vásárlóerejét Moszkvával szemben – állítja egy közelmúltbeli elemzés. Az anyagot a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) állította össze, miközben Svédországban egyes politikusok arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy készüljön, mert háború törhet ki Oroszországgal.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
Három orosz város felett állt le a légiforgalom, felgyorsult az orosz területszerzés - Híreink az orosz-ukrán háborúról vasárnap

Három orosz város felett állt le a légiforgalom, felgyorsult az orosz területszerzés - Híreink az orosz-ukrán háborúról vasárnap

Antony Blinken amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy Oroszország komolyan fontolgatta a nukleáris fegyverek bevetését Ukrajnában, de Kína lebeszélte erről. Mindeközben az orosz hadsereg azon fáradozik, hogy a kelet-ukrajnai Pokrovszknál déli irányból megkerülje a várost, és elvágja az ukrán erők ellátását biztosító útvonalakat. Zelenszkij szerint csak pénteken és szombaton egy egész zászlóaljnyi orosz és észak-koreai katona halt meg egy oroszországi településért vívott csatában. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×