Budai Gyula, aki hivatali visszaélés gyanúja miatt fordult a Központi Nyomozó Főügyészséghez, elmondta: az ügyészség a nyomozással a Vám- és Pénzügyőrség Közép-Magyarországi Regionális Nyomozó Hivatalát bízta meg.
Emlékeztetett arra, hogy az MNV ellenőrző bizottsága márciusban hozta nyilvánosságra a vagyonkezelő 2008. évi működéséről szóló jelentését, amelyben súlyos hiányosságokat, törvénytelenségeket állapított meg, köztük azt, hogy MNV Zrt.-nek nem volt vagyonleltára, vagyonmérlege, nem történt meg a szabályszerű átadás-átvétel, nem rendelkezett vagyongazdálkodási stratégiával, továbbá nem volt számlarendje.
A Magosz igazgatója utalt arra, hogy májusban Oszkó Péter pénzügyminisztertől levélben kérte, rendeljen el vizsgálatot az ellenőrző bizottság által feltárt visszásságok miatt, nevezze meg a felelősöket, és tegyen büntetőfeljelentést.
Budai Gyula tájékoztatása szerint a Pénzügyminisztérium államtitkára válaszában közölte, a tárcának és a miniszternek nincs hatásköre a nemzeti vagyonkezelőnél feltárt törvénytelenségek vizsgálatára.
Mint mondta, ezt követően az Állami Számvevőszék elnökéhez fordult, aki június 15-ei válaszlevelében aggályokat fogalmazott meg az MNV Zrt. működéséről.
Budai Gyula szerint, ha a pénzügyminiszter szakmailag alkalmatlan arra, hogy ellássa feladatát, akkor távoznia kellene posztjáról. A vagyongazdálkodással kapcsolatos törvény alapján a részvényesi jogokat az MNV Zrt.-nél a pénzügyminiszter gyakorolja, így hatásköre van a törvénytelenségek kivizsgáltatására is.
A Magosz igazgatója úgy vélte, a pénzügyminiszter falaz a törvénytelenségeket elkövetőknek, Tátrai Miklós vezérigazgatónak és Nagy János vagyongazdálkodási tanács elnöknek, akiket szerinte fel kell menteni.
Budai Gyula azt kérte a pénzügyminisztertől, hogy a büntető eljárás, illetve az Állami Számvevőszék vizsgálatának befejezéséig függessze fel az állami vagyon, az állami földek privatizációját.
Kérdésre válaszolva Budai Gyula elmondta, szerinte a nemzeti vagyonkezelő 2008-as törvénytelen működés az akkori konkrét eladásokat is érintheti. Utalt arra, hogy egyes esetekben, például Bábolna ügyében most is folyik büntetőeljárás. Szerinte, ha az ügyészség megállapítja, hogy a nemzeti vagyonkezelő törvénytelenül működött, akkor minden egyes privatizációs ügyet egyenként felül kell vizsgálni.
Bajnai Gordon miniszterelnök egy azonnali kérdésre válaszolva június 15-én azt mondta a parlamentben: vizsgálat indul, hogy a MNV Zrt.-nél történt-e olyan, jogos aggodalomra okot adó tevékenység, ami miatt kormányzati intézkedésre van szükség. A kormányfőt Jakab Istvánt fideszes képviselő kérdezte az állami földvagyonról, mivel szerint annak hasznosításával, különösen a privatizációval nagyon komoly gondok vannak.
Mindjárt kezdődik az újabb havazás – térképen mutatjuk, hol várható a legtöbb hó