Az SZDSZ 220, az MDF 118, a Fidesz 22, az MSZP pedig 13 millió forintot kapott 2006-ban belföldi jogi személyektől, közöttük jórészt önkormányzatoktól. A parlamenti pártok által az Állami Számvevőszéknek benyújtott pénzügyi beszámolókból kitűnik, hogy a forráshiányukat rendszeresen felemlegető helyhatóságoknál bevett szokás évről-évre százezres vagy akár többmilliós támogatást juttatni egy-egy pártnak - de legtöbbször mindegyiknek.
Kérdés, hogy milyen célból és milyen forrásból. Főként a fővárosi kerületek és a megyeszékhelyek adnak adományt - legalábbis 500 ezer forint fölötti összegeket, a törvény szerint ugyanis csak ezeket kell nevesíteni, mégpedig az "egyéb hozzájárulások, adományok" rovatban.
A legbőkezűbb a kispesti önkormányzat. A XIX. kerület 2005-ben és 2006-ban is 3 millió 800 ezer forintot adott az MSZP-nek, 3 millió 200 ezret az SZDSZ-nek, és 730 ezer forintot a Fidesznek. A XI. kerület 2 millió 736 ezer forintot utalt át az SZDSZ-nek 2005-ben és 2006-ban, 1 millió 200, illetve 1 millió 300 ezret az MDF-nek, 714 ezret pedig a Fidesznek - legalábbis a pártok beszámolói szerint.
A kőbányai önkormányzat más logika szerint adományoz. A pénzügyi mérlegek szerint a X. kerület egyedül az SZDSZ működéséhez járult hozzá, évről-évre 3 millió 200 ezer forint körüli összeggel. Szembetűnő még, hogy a XVIII. kerület 2006-ban 1 millió 700 ezer forinttal járult hozzá az MSZP működéséhez, a XIII. kerület 2 millió forinttal az SZDSZ-éhez, az V. kerület pedig 1 millió forinttal támogatta a Fideszt.
"Szegény" pártok nem tudnak fizetni
Hasonló a helyzet a megyeszékhelyek esetében is: Miskolc 800 ezret adott az MDF-nek, Nagykanizsa 1 millió 700 ezret az MSZP-nek, Békéscsaba pedig ugyanennyit az SZDSZ-nek. Meg kell említeni Egert is. A hevesi megyeszékhely ugyanis a pártbeszámolók szerint 2006-ban 7 millió 200 ezer forintot juttatott az MSZP-nek.
Az önkormányzatnál megtudtuk, a város nem adott közvetlenül pénzt a pártnak: az összeg abból adódik, hogy egy helyi rendelet szerint a pártok 100 Ft/hó/négyzetméter áron bérelhetnek irodát önkormányzati ingatlanokban. A kedvezményes és a piaci ár közötti különbözetet pedig úgy tüntette fel az MSZP, mint a pártnak juttatott adományt.
Érdekes viszont, hogy a többi párt beszámolójában nem szerepel nagyobb összeg Eger városától. Csak az MDF mérlegében olvasható egy közel 600 ezer forintos adomány a hevesi megyeszékhelytől. Az egyik ismert önkormányzati érdekvédelmi vezető az InfoRádiótól hallott először a gyakorlatról. A szakértő azt mondta, valószínűsíteni lehet, hogy a helyhatóságok így akarnak kedvezni a pártok helyi szervezeteinek.
Kispest sem kivétel
A többihez hasonlóan a kispesti önkormányzat is a piaci ár alatt adja bérbe az ingatlanait a pártok helyi szervezeteinek, és ezt a különbözetet tünteti fel az Állami Számvevőszék úgy, mintha az adomány lenne az adott pártnak.
Gajda Péter, a XIX. kerület polgármestere az InfoRádiónak elmondta, a pártok nem tudnák kigazdálkodni a piaci árat, ezért adnak kedvezményt.
Újfajta bűncselekménytípus jelent meg Ferihegyen, léptek a rendőrök