A módosító indítvány a zárószavazás előtti kormánycsomag része, amelyről egy szavazással dönt a parlament hétfőn, a 2009-es költségvetés zárószavazása előtt.
Az, hogy az ellenzék leszavazta a kormányt, azt eredményezte, hogy nőtt a költségvetés jövő évi hiánya - mondta Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára az MTI-nek vasárnap. Hozzátette: erre elvileg már nem lett volna lehetőség, hiszen a főszámokat, köztük a jövőre tervezett költségvetési hiány mértékét már korábban elfogadta a parlament.
Ha hétfőn elbukna a kormány javaslata, akkor a hiányról szóló korábbi döntést is módosítani kellene, de a költségvetés elfogadásának mostani szakaszában erre már nincs lehetőség, és erre még nem is volt példa - mondta Keller László. Az államtitkár azonban bizakodó, szerinte a többség "visszaállítja" az eredeti tervet, elfogadja a kormány indítványát.
Múlt hétfőn a kormány egy módosító indítvánnyal a végleges adatokhoz igazította a településeknek járó személyi jövedelemadó hányadot, és ezzel párhuzamosan átrendezte volna az egyes jogcímeken járó települési támogatásokat.
Az SZDSZ a kormány által támogatott sorból kikérte azt a javaslatot, amely csökkentette volna a településeknek a sportfeladatokra lakosonként járó 500 forintot 75 forintra; az itt felszabaduló forrás más területek támogatását emelte volna. Miután a támogatásnövelést elfogadta a parlament, a sportnormatíva-csökkentést viszont nem, ez a 4,4 milliárdos kiadási tétel - amelyet csak 800 milliós támogatás-mérséklés kísért - végül 3,6 milliárd forinttal emelte a költségvetési hiányát.
Az ellenzék egy szavazattöbbséggel nem hagyta jóvá az indítványt: az SZDSZ, a Fidesz, a KDNP és az MDF, négy független képviselő, valamint az MSZP-s Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter voksolt a kormánytöbbség ellenében.
A kormány a sportnormatíva csökkentése helyett választhatta volna azt a megoldást is, hogy az így felszabaduló, már más területekre szétosztott pénzt veszi vissza, ám nem ezt tette. A kabinetet múlt hétfőn még két esetben leszavazta a többség, ám ezek a tételek csak fejezeteken belüli pénzmozgásokat eredményeztek, így ezeket már nem bolygatja a kormány.
A parlament hétfőn szavaz a 2009-es költségvetésről. Az SZDSZ vélhetően megszavazza, de hétfőn dönt végleges álláspontjáról, míg Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője az MTI-nek vasárnap azt mondta: az MDF nem szavazza meg a költségvetést.
Élet-halál között van két fiatal, akik „metrószörfözés” közben szenvedtek balesetet