eur:
413.62
usd:
401.33
bux:
81724.96
2025. január 10. péntek Melánia

Magyarország a 47. helyre csúszott vissza a korrupciós listán

Magyarország a korrupciós érzékelési index (CPI) nemzetközi rangsorában a 47. helyre csúszott vissza a tavalyi 39. helyről, a régióban Szlovénia, Észtország után az idén Csehország is megelőzte - derült ki a Transparency International (TI) 2008. évi listájából.

Az 1-10 között index mutatja a korrupciós fertőzöttséget, ahol a 10-es mutató a legjobb, az egyes a legrosszabb. Magyarország 2008-as indexe 5,1 a tavalyi 5,3-as mutató után, de ez a csekély visszaesés egybeesik a régiós országok javulásával - magyarázta Alexa Noémi, a TI magyarországi ügyvivője.

A TI ügyvezetője szerint a hazai korrupció melegágya a párt- és kampányfinanszírozás átláthatatlansága és az ezzel gyakran összefüggő túlbonyolított közbeszerzési rendszer.

A korrupció terjedése gátolja a gazdasági növekedést, a korrupció visszaszorítása pedig gyorsítja azt - jelezte Alexa Noémi, hozzátéve hogy egy vizsgálat szerint a CPI értékének egy pontos javulása 0,5 százalékkal javítja a gazdasági növekedést.

A korrupció ellen küzdő, nemzetközi társadalmi szervezet idei listája 179 ország nevét tartalmazza. Az úgynevezett korrupciós index számos nemzetközi tekintélyű szakértő és független intézet véleményén alapul.

A listát a legkevésbé korruptnak minősített országok, Dánia, Svédország és Új-Zéland vezetik. A jelentés szerint Szomália és Irak a világ két legkorruptabb országa, de nem sokkal marad el ebből a szempontból Mianmar és Haiti sem.

Tavaly Magyarország 180 ország közül a Ciprussal együtt a 39. helyet foglalta el a TI listáján. Az idei esztendőre a 47. helyre esett vissza, s a listán azonos helyen szerepel Malajziával, Costa Ricával, Jordániával és a Zöld-foki Szigetekkel. 2006-ban Magyarország a 41., 2005-ben pedig a 40. helyen állt.

Erőteljesebb intézkedésekre van szükség

A környező országok, illetve a térség új európai uniós tagállamai közül Magyarországot Szlovénia, Észtország illetve Csehország előzi meg, Szlovénia a 26., Észtország a 27., míg Csehország már csak "hajszálnyi" pontelőnnyel a 45. helyen áll.

Ezzel szemben a korrupció tekintetében Magyarország jobb osztályzatot kapott az 52. helyen álló Szlovákiánál és az ugyancsak 52. Lettországnál, továbbá Lengyelországnál, amely az 58. a listán. A TI értékelése szerint egyébként Románia a 70., Bulgária pedig a 72. helyet foglalja el a korrupciós index alapján.

A listához mellékelt beszámoló kiemelte, hogy a korrupció tekintetében a tavalyihoz képest jelentősen romlott a helyzet Bulgáriában, Burundiban, Nagy-Britanniában és Norvégiában, Számottevően javult viszont Albániában, Grúziában, Katarban, Nigériában, Cipruson és Törökországban.

A jelentés hangsúlyozta: mind a gazdagabb, mind a szegényebb országokban az eddiginél erőteljesebb intézkedéseket kell tenni a korrupció leküzdésére. A szegényebb országokat elsősorban az igazságszolgáltatás korrupciója, valamint a hatékony parlamenti ellenőrzés teljes hiánya sújtja, míg a fejlett országokban a gazdasági korrupció, a külföldi megvesztegetések, valamint a pénzügyi intézmények, illetve pénzpiaci tevékenységek nem kielégítő felügyelete jelentik a legfőbb problémát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×