eur:
389.75
usd:
362.06
bux:
68002.24
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Nem tornádóból van több, hanem szemtanúból

Az elmúlt hetekben szinte mindennap érkezett jelentés földet nem érő forgószélről, úgynevezett tubáról, és idén nyáron több tornádó is volt már Magyarországon. Polyánszky Zoltán meteorológus szerint elsősorban a több megfigyelő miatt hallunk gyakrabban tornádókról.

A globális éghajlatváltozás lehet az oka, hogy egyre több a szélsőséges időjárási esemény, és elképzelhető, hogy emiatt nő a tornádók száma is - mondta az InfoRádiónak Polyánszky Zoltán meteorológus.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa hozzátette: az, hogy az utóbbi hetekben egyre több földet nem ért tornádótölcsérről, azaz tubáról érkezett jelentés, annak köszönhető, hogy nőtt a megfigyelők száma.

Korábban is voltak ilyen jelenségek, ám az elmúlt néhány hétben - a kialakulásukhoz kedvező időjárási körülmények miatt - többen látták őket - jegyezte meg Polyánszky Zoltán.

A meteorológus közölte: a május 20-án filmre vett jelenség egy forgó zivatarfelhőhöz kapcsolódó tornádó volt. Az örvény forrása ebben az esetben a magasban van, majd egyre lejjebb ereszkedik, így jelenik meg a tornádó.

A június 11-i, Felsőzsolca és Onga térségében kialakult tornádó nem szupercellás zivatarfelhőből nyúlt le: a tölcsér egy úgynevezett összeáramlási vonal mentén jött létre. A vonal egy olyan terület, amely felé több oldalról áramlik a levegő, a találkozási helynél pedig spirális feláramlás alakul ki. Ahogy ez felfelé haladva beszűkül, úgy válhat egyre erősebbé a forgószél - magyarázta az OMSZ munkatársa.

A tornádóknak ez a fajtája alakul ki többször, és az esetek döntő többségében nem olyan erősek, mint a szupercellához kapcsolódóak - fűzte hozzá a meteorológus.

Hanganyag: Seres Gerda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Útlevélgyűjtésbe kezdtek az amerikai milliomosok – meg is van az okuk rá

Útlevélgyűjtésbe kezdtek az amerikai milliomosok – meg is van az okuk rá

A pénzes amerikai családok egyre gyakrabban folyamodnak második állampolgárságért vagy állandó lakhatási engedélyért külföldön. Az igazán tehetősek valóságos „útlevél-portfóliókat” gyűjtenek – egy ügyvédi iroda szerint minderre a potenciális kockázatok késztetik őket. De melyek ezek?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×