eur:
393.01
usd:
366.42
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Ingyenes koncerten szólalt meg a világ legdrágább hangszere

A világ legdrágább hegedűje szólalt meg a hétvégén egy ingyenes koncerten Moszkvában: a Makszim Viktorov orosz vállalkozó és gyűjtő által idén vásárolt hangszert Pinchas Zuckerman neves izraeli hegedűművész szólaltathatta meg, aki többek között Bach- és Mozart-műveket játszott rajta.

A mintegy 250 éves hegedű Giuseppe Guarneri (1698-1744) alkotása, akit a cremonai mesterek egyik legtehetségesebbjének tartanak: apja és nagyapja is elismert hegedűkészítő volt, s Giuseppe a kiváló Nicolo Amatinál tanult.

Guarneri-hegedűn játszott többek között Niccolo Paganini (1782-1840), a híres virtuóz is. (Paganini egy másik, Carlo Bergonzi cremonai mester által készített hegedűjét egyébként 2005-ben szintén a Sotheby's árverési háznál ugyancsak Viktorov vette meg körülbelül egymillió dollárért.)

Napjainkra Giuseppe Guarneri hangszereiből mindössze mintegy 50 hegedű és 10 brácsa maradt fenn. Ezeknek többnyire neve is van: a Moszkvában most megszólaltatott hangszer az ex-Vietan nevet viseli, mivel egyik előző tulajdonosa A. Vietan XIX. századi belga zeneszerző volt, aki istenítette a hegedűt: szinte barátjának tekintette, amellyel húsz éven át osztotta meg örömét és bánatát, s azt írta róla, hogy hangzása egyszerre lágy és szenvedélyes.

Viktorov a hangszert idén vette a Sotheby's aukciós háznál, de árverésen kívül. Ilyen esetekben általában a vásárló jóval többet fizet, mint amennyiért árverésen hozzájuthatna. Viktorov az árról ugyan nem nyilatkozott, de megerősítette, hogy az ex-Vietan többe került, mint az eddig hangszerért fizetett legnagyobb összeg, vagyis 3,5 millió dollár - ezt a rekordot egy Stradivari tartotta.

Oroszországban nagyon sok remek hangszert használnak a muzsikusok. Van, akinek a Szovjetunió idején létrehozott állami alapítvány bocsát ilyet a rendelkezésére.

A nyolcvanas években volt rá példa, hogy egy Guarnerit egy zenekari muzsikustól loptak el a koncert szünetében, egyenesen a színpadról, és a nyolcvanas években néha 40-60 ezer rubelért - akkori árfolyamon mintegy 460-960 ezer forintért - lehetett kéz alatt Guarnerit vásárolni, bár az akkoriban a Szovjetunóban ugyanolyan hatalmas összeg volt, mint ma a dollármilliók.

Címlapról ajánljuk

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×