eur:
414.31
usd:
397.77
bux:
79094.17
2024. december 23. hétfő Viktória

"Ha az ellenzék a Fidesznek összehozza a kétharmadot, a választók vasvillával mennek neki"

Egy dunakanyari település képviselő-jelöltjeinek fórumán járva a hvg.hu azt állapította meg, hogy ha április 8-án „úgy fog össze az ellenzék, mint Leányfalun, akkor Orbán dörzsölheti a tenyerét”.

A fórumon Abonyi Géza (független), Drávucz Zsolt (LMP), Pál Gábor (Jobbik), Spät Judit (Együtt), Vásárhelyi Judit (Momentum) és a Kövesdi Miklós (Kétfarkú Kutyapárt) jelent meg, utóbbi Mikulásnak aposztrofálva magát, „munkaruhában”, fehér szakállal és piros ruhában ült a jelöltek asztalánál.

A helyi civilek által a Faluházba szervezett eseményről hiányzott Király Miklós, a Demokratikus Koalíció jelöltje, aki pedig röplapján úgy hirdeti magát: „a közösen támogatott esélyes jelölt, aki legyőzheti a Fideszt! Ha másra szavaz, azzal csökkenti a kormányváltás esélyét”. Vélhetően egyedül is erősnek érzi magát – de április 4-én majd a pártja két ismert arcával, Andor László korábbi EU-biztossal és Niedermüller Péter Európa Parlament-i képviselővel közösen kampányol majd Budakalászon.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke néhány napja az InfoRádió Aréna című műsorában úgy vélekedett: „Bár tisztázódtak az álláspontok, nem várható sokkal komolyabb ellenzéki együttműködés, csupán néhány egyoldalú visszalépés.”

A többiek aznap is együtt találkoznak majd a választókkal, mégpedig Pomázon, majd egy nappal később érnek Budakalászra.

A beszámoló szerint a fórumon egészen addig csendesen és kedélyesen csordogáltak az események, ameddig a közönség nem kért arra a konkrét kérdésre választ, hogy lesz-e összefogás, s ha igen, ki lesz a közös jelölt.

Erre ugyanis az ottani jelöltek csak elnagyolt és sematikus válaszokat adtak. Abonyi Géza, aki a 2010-es polgármester-választáson legyőzte a most a Fidesz színében induló Hadházy Sándort, azt mondta: „Felajánlom, hogy támogatom a közös jelöltet, és azt is, hogy ha a többiek engem támogatnak, igyekszem Hadházyt legyőzni.” Azt is mondta: „Összefogással győzni lehet, ám ez nem ezeken a nagyon szimpatikus fiatalokon múlik”, akiket itt láthatnak.”

Drávucz Zsolt kommunikációs szakember úgy vélte, a pártok közt nincs elmozdulás, nem rajzolódik ki, hogy ki volna az a markáns jelölt, akinek a javára vissza lehet lépni. Ha a pártvezetők nem tudnak megegyezni, a szavazóknál a labda, nekik kell eldönteniük, kit inspirálnak.” Ez utóbbi felettébb talányos félmondatnak tűnt.

Spät Judit panaszkodott: „Az LMP, a Jobbik, a DK, az MSZP és a Momentum nem tud kooperálni, és ezt a helyzetet az Együtt egyedül nem tudja megoldani. Mi egy sor körzetben nem is indítottunk jelöltet, ha a baloldal győzelemre esélyes politikust állított, és több helyen egyoldalúan visszaléptünk, de hiába, ezt nem viszonozták.” Pozitív példaként említette Csepelt, ahol a Momentum visszalépett Szabó Szabolcs javára, de rögtön hozzátette, hogy az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó nem tette meg ugyanezt. Hozzátette: „Az LMP-nek még 103, a Momentumnak 90 jelöltje áll, az MSZP és a DK pedig felosztotta egymás közt az országot. Rájuk kell nyomást gyakorolni. Mert azt tudni kell: ha az ellenzék a Fidesznek összehozza a kétharmadot, a választók vasvillával mennek neki.”

Néhány nappal korábban Juhász Péter, az Együtt listavezetője a Belvárosban visszalépett. Mint mondta: „Az Együtt ezzel példát szeretne mutatni a pártoknak, én pedig személyes példát szeretnék mutatni a jelölteknek. A Fideszt segítik győzelemre azok a pártok, amelyek nem léptetik vissza jelöltjeiket. Ahhoz, hogy kormányváltás legyen minimum ötven helyen kell koordinálni.”

Kövesdi Miklós, a Kétfarkú Kutyapárt nevében szarkazmussal fogalmazott: „Megértem a kis pártok problémáit, szerencsére ez minket nem érint. Március 15-én a miénk volt a legnagyobb ellenzéki tüntetés. Ránk azok akarnak szavazni, akik jobbról, balról és hátulról is ugyanazt kapták… Hajlandó vagyok feláldozni magam, és elfogadom a jelöltséget”.

Pál Gábor, a Magyar Nemzet korábbi újságírója, a Jobbik kommunikációs stábjának a tagja – érthető módon – pártja általános véleményét fogalmazta meg: „Kivel kellene összefogni? Király Miklóssal, aki nem jött el? Mi alapján mondja, hogy ő a legesélyesebb jelölt? Itt nem készült friss felmérés, legutóbb, 2017-ben a Fidesz 40 százalékon állt, a Jobbik volt magasan a második. Egyébként mi nem az elmúlt nyolc évet szeretnénk lezárni, hanem az elmúlt tizenhatot. A választáson a pártszimpátiák dominálnak, egy jobbikos nem szavazna a DK jelöltjére, és viszont. A szavazók el tudják dönteni, ki a legerősebb jelölt.”

Duró Dóra két hete úgy fogalmazott, hogy választási együttműködést nem akarnak kötni semelyik párttal. Egyfelől nem szeretnék cserbenhagyni a szimpatizánsaikat, akik nagy része nem szavazna át baloldali jelöltre, másfelől vannak olyan kibékíthetetlen értékrendi ellentétek az MSZP, a Demokratikus Koalíció és a Jobbik között, amelyek képtelenné teszik az együttműködést. Leszögezte, hogy Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnökkel semmiféle együttműködés nem képzelhető el.

Visszatérve Leányfalura: az egyik érdeklődő által megfogalmazott kérdésre („Összefogás nélkül le lehet győzni Hadházyt?”) a jobbikos Pál Gábor kivételével („Arra esküdtem föl, hogy legyőzőm”) a viccelő Mikulás kivételével mindenki nemleges választ adott. Még Abonyi Géza is azt felelte: „Én már egyszer legyőztem, igaz, az másmilyen választás volt”. Spät Judit azt is kizárta, hogy a DK-s jelölt egyedül mandátumot szerezzen: „Ez egy mérsékelten konzervatív körzet, olyan a lakosság szociológiai összetétele, hogy egy DK-s jelöltnek nincs esélye.”

A hvg.hu idéz egy jellemző véleményt: „Egy tapodtat sem léptünk előre”.

Az elhangzottak, illetve a tapasztaltak rímelnek Török Gábor politikai elemző egyik korábbi írására, amelyben azt fejtegette, miért nem lesz együttműködés az ellenzéki oldalon. Hét okot állapított meg: 1. Azért, mert az együttműködés biztosan veszteség. 2. Azért, mert az együttműködés csak feltételezhetően nyereség. 3. Azért, mert az ellenzéki pártok egymás riválisai. 4. Azért, mert a Jobbiknak nem a baloldali pártok kellenek, hanem a szavazóik. 5. Azért, mert az MSZP már nem tud sokkal több egyéni körzetet elengedni. 6. Azért, mert az LMP a megállapodással elfogadná azt, ami ellen eddig harcolt. 7. Azért, mert a DK elsődleges célja nem az egyéni győzelmek maximalizálása.

Török Gábor jövendölése szerint csak egy erősen korlátozott, néhány körzetre kiterjedő, esetleg egyéni-eseti döntésekkel bővülő koordináció képzelhető el, amelyben a Jobbik biztosan nem vesz részt.

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Védjeggyel látja el a legjobb minőségű magyar építőanyagokat az ÉVOSZ

Védjeggyel látja el a legjobb minőségű magyar építőanyagokat az ÉVOSZ

A hazai gyártású építőanyag-piac bővítésének elősegítése érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) védjeggyel látja el a legjobb minőségű magyar építőanyagokat. Az ÉVOSZ Hazai Építőanyag-gyártó Tagozata, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) támogatásával kidolgozott egy tanúsítási rendszert és két védjegyet, a „PRÉMIUM MAGYAR ÉPÍTŐANYAG”, valamint a „PRÉMIUM REGIONÁLIS ÉPÍTŐANYAG” tanúsító védjegyeket. A napokban megtörtént a védjegybejelentések benyújtása - közölte az ÉVOSZ.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×