eur:
411.25
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
LONDON, ENGLAND - JANUARY 03: Young doctors and supporters hold placards as they gather outside St Thomas hospital at the start of their 6-day strike over pay, on January 03, 2024 in London, England. The junior doctors strike, set to last until 7 am on Tuesday, January 9, is the longest consecutive strike in NHS history. It follows a three-day industrial action in December 2023, driven by an ongoing pay dispute with the government. (Photo by Leon Neal/Getty Images)
Nyitókép: Leon Neal/Getty Images

Példátlan orvossztrájk Nagy-Britanniában

Szerdán megkezdődött a brit egészségügy történelmének leghosszabb munkabeszüntetése. A pályakezdő, úgynevezett junior orvosok (kilenc évnél kevesebbet töltöttek a pályán) hat napon át sztrájkolnak Angliában, 35 százalékos béremelést követelve.

A brit egészségügyi szolgálat, az National Health Service (NHS) 75 éves történelme során nem volt még ilyen komoly sztrájk, ami egészen január 9-ig tart. Mindez azzal jár, hogy több ezer beteg kezelését és vizsgálatait halasztották el – jelentések szerint 88 ezer esetben –, köztük rákos és látási zavarokkal küzdő emberek időpontjait is.

A brit Betegszövetség nevű szervezet szerint a kórházakban túl kevés a személyzet ahhoz, hogy megküzdjön a fennakadás okozta terheléssel. Ezért arra sürgetik a kormányt és a Brit Orvosi Kamarát, hogy közvetítők útján gyorsan rendezzék a junior orvosok évek óta húzódó bérvitáját.

Kommentátorok megjegyzik, hogy a brit orvosok, nővérek és más személyzet 13 hónapon át tartó időszakos munkabeszüntetései során több mint 1,2 millió kezelést és vizsgálatot halasztottak el.

A főorvosok szeptemberben és októberben arra kényszerítették a kormányt, hogy a felajánlott 6 százalékos béremelést toldja meg még 5 százalékkal.

A pályakezdő kategóriába sorolt orvosok viszont – bár fokozatosan – 35 százalékos béremelést követelnek amiatt, ahogy fizetésüket az évek során reálértékben csökkentették.

Képviselőik szerint a kormány által felajánlott 11 százalék még mindig de facto fizetéscsökkentést jelent sokuk számára. „Nincs pénzünk az előrelépést biztosító vizsgákra” – panaszolta egyikük egy tévéinterjúban.

Tudósítók szerint a most indult brit orvossztrájk lehet a legnehezebb az egészségügyi szolgálat számára. Nemcsak azért, mert hosszú, hanem mert a nagyobb terhelést jelentő téli időszak legnehezebb hetében tartják. A munkabeszüntetésben 46 ezer doktor érintett. Ami lényeges: még az ellenzéki Munkáspárt sem adna 35 százalékos béremelést a junior orvosoknak.

Közben egyesek felelőssé teszik őket a tavaly állítólagosan megnövekedett halálesetek számáért. A baloldali The Guardian című lap szerint erre nincs statisztikai bizonyíték és az Európai Baleseti Gyógyászati Ellátás (European Journal of Emergency Medicine) című szaklapnak a tavaly március–áprilisi sztrájkokról szóló tanulmánya szerint a baleseti osztályokon hasonló volt a halálozási szint a sztrájkmentes napokhoz képest. A lap azt is megemlítette, hogy egy közvélemény-kutatás szerint a lakosság 45 százaléka a kormányt és csak 21 százaléka az orvosokat hibáztatta a sztrájkokért. Ez azonban még szeptemberben volt.

A konzervatív The Telegraph viszont azt emelte ki, hogy mekkora csapás a mostani sztrájk a betegekre nézve, idézve egy kórházi vezetőt, aki szerint ezzel aláásták azt a tervet, hogy lerövidítik a hosszú várólistákat.

Más NHS-vezetők azt mondták: ha akár egy-két főorvos beteget jelent, akkor összeomolhat az adott kórház vészhelyzeti terve.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×