eur:
402.89
usd:
348.66
bux:
96289.84
2025. június 17. kedd Alida, Laura
Franciaországból a La Manche-csatornán átkelő illegális bevándorlók a délkelet-angliai Doverbe érkeznek a brit határőrség gumicsónakján, amely egy csónakról vette fedélzetére őket 2021. július 22-én. Franciaországból eddig annyi migráns érkezett a La Manche-csatornán át Nagy-Britanniába, amennyi az egész  tavalyi évben összesen.
Nyitókép: MTI/EPA/Vickie Flores

Drasztikus intézkedéseket terjesztett elő Rishi Sunak, máris nemzetközi perekre készülnek

„Ha illegálisan lépett be az országunkba, nem maradhat” – ez az üzenete Rishi Sunak új bevándorlási törvénytervezetének. A brit kormányfő még az év elején ígéretet tett, hogy leállítja a „csónakokat”, amiket embercsempészek indítanak útnak a francia partokról az Egyesült Királyság felé. Nehéz dolga lehet.

Tavaly 45 ezer ember lépett brit földre a La Mance-csatonán keresztül érkező vízi járműveken, amiket a Királyi Haditengerészet kénytelen biztonságosan a partra kísérni. A világ különböző országaiból kikerülő emberek – afgánok, irániak, afrikaiak, albánok – ezek után menedékjogot kérnek és különböző szállásokon várják ügyük elbírálását.

Csakhogy a brit hatóságok 160 ezres lemaradásban vannak. Az általában kissé teátrálisan és kedvesen beszélő Rishi Sunak miniszterelnök kemény fellépést ígért az év elején: új törvényeket, amik „leállítják a csónakokat”. Aki illegálisan érkezik, azt őrizetbe veszik és deportálják, valamint teljesen leállítják a La Manche-csatornán való illegális átkeléseket.

A mostani törvényjavaslat szerint 28 napig garantáltan el lesznek zárva, nem lesz lehetőség bírósági felülvizsgálatra vagy óvadék ellenében történő szabadlábra helyezésre.

A törvény automatikusan tartózkodásra nem jogosultnak minősíti és örökre kitiltja őket, elvéve a lehetőséget, hogy bármikor is brit állampolgárságot szerezzenek.

Akit nem nem tudnak saját országába visszatoloncolni, azt Ruandába küldik – miután egyezményt kötöttek az afrikai országgal az illegális bevándorlók átszállításáról, „hogy ott újrakezdjék az életüket”. A kitoloncolás ellen csak nagyon kisszámú óvást lesznek hajlandók elbírálni a britek – azokban az esetekben, ha valaki „vissza nem fordítható károsodást szenvedhet”, abban az országban, ahová továbbküldik. Humanitárius szempontokat, például a családi élethez való jogot csak a kitoloncolás után mérlegelnek.

Suella Braverman brit belügyminiszter szerint ez „szétforgácsolja az embercsempészek üzleti modelljét, hálózataikat, végső soron pedig életeket menthet meg”. Elismerte, hogy a jogszabály-tervezet lehet, hogy nem feltétlenül lesz kompatibilis az európai emberi jogi konvencióval, ami azt jelenti, hogy

Londonnak jogi csatározásra kell felkészülnie Strasbourggal.

Viszont Bravermann úgy gondolja, hogy a briteknek jó esélyük van a jogi csaták megnyerésére.

Nagy-Britanniában a megélhetési válság közepette szavazatokat hozhat a migránsok elleni fellépés, bár Sunakot az ötlet ellenzői arra figyelmeztették, hogy perek sokaságára számíthat a részükről.

Kommentátorok szerint a törvénytervezet elő fogja írni a brit belügyminiszternek, hogy kötelessége lesz kitoloncolni a migránsokat, és hogy ez a feladata elsőbbséget élvez majd a migránsok menedékkérelmeivel szemben.

Közben Nagy-Britannia

éves „menedékkérő kvótát” állapít meg a „biztonságos és jogszerű” menedékkérelemre.

Sunak tervét máris bírálatok érték: Brüsszelből Ylva Johansson belügyi EU-biztos „a nemzetközi megsértésének” nevezte.

A BBC egyik legnagyobb sztárja, Gary Lineker volt válogatott focista és egy népszerű futballműsor házigazdája a náci Németország hozzáállásához hasonlította a tervet, amiért sokan azt akarják, hogy a BBC távolítsa el a soraiból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Donald Trump szavai miatt aggódnak a befektetők, lefordulás a tőzsdéken

Donald Trump szavai miatt aggódnak a befektetők, lefordulás a tőzsdéken

Felpattantak a tőzsdék tegnap, miután a sajtóinformációk jelentek meg arról, hogy Irán hajlandó lenne a deeszkalációra. Később azonban ismét negatívba fordult a hangulat, miután Donald Trump a konfliktus további eszkalációját jelezte azzal, hogy sürgette Teherán evakuációját. Az ázsiai tőzsdék estek a mai kereskedésben, és az európai tőzsdéken is látványos lefordulás látszik a tegnapi emelkedés után. Az USA-ból kiskereskedelem, ipari termelés és export, import árak érkeznek. Általában ezek közepes fontosságú adatok, azonban nagy kérdés, hogy a kereskedelmi háború okozta fennakadások milyen károkat okoznak az amerikai gazdaságban, így most a szokásosnál nagyobb figyelem irányulhat rájuk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×