eur:
413.96
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Az Artek 60 felirat olvasható egy terasz burkolatán  az ukrán állami tulajdonban lévő Artek (Artyek) Nemzetközi Gyermekközpontban a krími Hurzuf városban 2014. március 23-án. Az egykori Szovjetunió 1925-ben alapított legnagyobb úttörőtábora fénykorában - a hatvanas évek közepén – évi huszonhétezer gyermeket fogadott. A Monaco nagyságú területen, százötven épületet üzemeltettek, többek között három uszodát, kórházat és egy hétezer férőhelyes stadiont.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Fecskében feszítő orosz turisták segítik az ukrán hadsereget

Akaratlanul az orosz védelmi egységek pozícióit adják ki a krími strandokon fecskenadrágban pózoló orosz turisták – írta egy brit lap, néhány képpel illusztrálva a cikkét.

Azóta, hogy Oroszország saját maga szerint visszavette, a külvilág szerint pedig annektálta 2014-ben a Krímet, a festői félszigetre megindult az orosz turisták áradata. Bár a nyugati szankciós rezsim miatt már a mostani háború előtt sem tudták használni bank- és hitelkártyáikat, kárpótolta őket a térség szépsége, amit már egy német tévécsatorna dokumentumfilmje is megörökített.

Most pedig egyes, az otthoniak előtti hencegésre alkalmas képekre vadászó turisták akaratlanul is az ellenségeiket, mármint a félsziget visszaszerzésére vágyó ukránokat segítik. A Krímbe látogató, fürdőruhás turisták ugyanis a strandok közelébe telepített rakétavédelmi rendszerek előtt készült fotóikat töltögetik fel az Oroszországban még működő hazai közösségi médiára, ami „kincsesbánya” az ukrán katonai hírszerzés számára.

Az ukrán védelmi minisztérium szerint ezekkel ugyanis segítenek meghatározni a rakéták pozícióit.

A Twitteren is megjelent egy fénykép, bár a mikroblogot orosz felhasználók már csak VPN-titkosítással tudják elérni, mert Moszkva blokkolta azt, amin egy fecskenadrágos orosz turista két S-400-as légvédelmi rakétarendszer előtt áll.

Néhányan, ugyancsak a Twitteren, még a rakétarendszerek pontos földrajzi helyzetét is megosztották fényképeik úgynevezett metaadataiban.

„Talán túl szigorúan állunk az orosz turistákhoz… pedig néha segítenek nekünk a megszállt Krímben. Köszönjük a szép munkát!”

– írta élcelődve az ukrán minisztérium.

Ukrajna nemrég új taktikába kezdett: légibázisokat és lőszerraktárakat robbant fel, bár ezt vonakodott hivatalosan elismerni. Így az sem világos, hogy az oda behatolt különleges egységek, vagy „partizánnak” mondott helyi kisebbségi ukránok robbantottak-e.

Ami bizonyos, hogy ukrán drónok már lecsaptak az orosz fekete-tengeri flotta szevasztopoli bázisára. Válaszul Mihail Razvozsajev, a külön közigazgatási egységnek számító város kormányzója elrendelte, hogy a lakosok számára jelöljék meg az óvóhelyekhez vezető útvonalakat, ami idáig nem volt gyakorlat.

Sok, a Krímen kívülről érkezett orosz látogató számára a vélhetően ukrán rajtaütések elrontották a nyaralást (azaz kénytelenek voltak szembesülni vele, hogy a közelükben háború folyik, amihez nekik is közük van). Több ezren ültek kocsiba és távoztak a közel 20 kilométeres Kercsi-hídon keresztül, amelyet az elcsatolás után építettek és amelyet maga Vlagyimir Putyin nyitott meg.

Közben orosz turisztikai ügynökségek azt mondták, hogy a tavalyihoz képest alaposan megcsappant a félszigetre utazók száma.

(Címlapképünk illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×