Szlovákia eddig mintegy 154 millió euró értékű katonai támogatást nyújtott Ukrajnának. A Jaroslav Naď szlovák védelmi miniszterrel folytatott telefonbeszélgetés alkalmával ukrán kollégája, Olekszij Reznyikov megköszönte Szlovákia segítségét, és örült a két ország közti konstruktív tárgyalásoknak. „Ukrajna aktuális szükségleteiről egyeztetünk, amelyek a helyzet alakulásától függően változnak. Keressük a lehetőségeket és a módját annak, hogy eleget tegyünk ezeknek a kéréseknek, de a legfontosabb az országunk valós lehetőségeinek kölcsönös figyelembe vétele” – mondta a szlovák tárcavezető. A miniszter úgy fogalmazott, Ukrajna biztos lehet Szlovákia őszinte segítő szándékában.
A tárgyalások eredményeként a múlt héten nyolc darab Zuzana 2 önjáró löveg megvásárlásáról szóló szerződést kötött egymással az ukrán és a szlovák fél. A gyártó, a szlovák védelmi minisztériumhoz tartozó Konštrukta-Defence állami részvénytársaság rövidesen befejezi az Ukrajnának szánt első tarackágyúk gyártását.
Jaroslav Naď tárcavezető úgy véli, még sosem volt ilyen sürgető a katonaság megerősítése, mint jelenleg. A szlovák kormány elfogadta a védelmi minisztérium stratégiai tervét, amely részletesen meghatározza, hogy az előttünk álló 13 évben milyen fejlesztéseket kell végrehajtani a hadseregnél. A fejlesztések végösszege előzetes becslések szerint eléri a 38 milliárd eurót. A szaktárca szerint sürgősen szükség van az új, modern harckocsik beszerzésére, illetve a katonák számának növelésére is. Az elavult katonai felszerelés és a korábban elhanyagolt védelmi infrastruktúra a miniszter szerint azt bizonyítja, hogy Szlovákiában az elmúlt évtizedben a hadsereg fejlesztése mellékvágányra került.
Az Új Szó napilap szerint a védelmi minisztérium nemrégiben éppen azért adományozta Ukrajnának az S-300-as légvédelmi rakétarendszert, mert már több évtizedes felszerelésről volt szó, amelyet a szlovák hadsereg nem tudott volna hatékonyan felhasználni. A szlovák légteret most a Hollandia és Németország által küldött, jóval modernebb Patriot-rakéták védik. Jaroslav Naď szerint azonban ez csak a kezdet, az Ukrajna elleni orosz invázió pedig rámutatott, hogy a felfegyverkezés sürgősebb, mint valaha.
A nehéz gépesített hadosztály létrehozása érdekében a védelmi tárca elengedhetetlennek tartja a modern hadieszközök beszerzését. Ezért 2024-ig szeretnék megkötni az első, harckocsikkal kapcsolatos üzleteket. A 8x8-as meghajtású páncélozott katonai csapatszállítókból például 76-ot szeretnénk beszerezni. A tárca célja, hogy 2035-ig legalább 500 ilyen harckocsival rendelkezzen a hadsereg. Emellett lánctalpas páncélozott harckocsik beszerzését is tervezik, a minisztérium szerint legalább 152 ilyen eszközre lenne szükség. A hosszú távú tervek között a másik fontos célkitűzés a gyalogság megerősítése. A szlovák hadsereg kötelékében jelenleg 14 100 kiképzett katona szolgál. A védelmi miniszter azt szeretné, ha 2035-ig mintegy 8 ezer fővel bővülne a hadsereg.