eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Growing organic cannabis plants. Beautiful potted marijuana plant on white background with trendy shadows.
Nyitókép: colnihko/Getty Images

Málta legalizálta a kannabiszt - az első EU-tagállamként

Lehet kendert termelni és saját fogyasztásra tartani. Gyerekek előtt viszont tilos marihuánás cigarettát szívni.

Máltán a felnőttek ezentúl legálisan tarthatnak maguknál 7 gramm kannabiszt és maximum 4 cserjét nevelhetnek az otthonukban. Amit továbbra is tiltanak: gyerekek előtt rágyújtani egy füves cigarettára.

A máltai parlament kedden szavazott a kérdésről: 36 képviselő támogatta, az ellenzéki Nacionalista Párt 27 képviselője viszont ellenezte a törvényjavaslatot, és most arra sürgeti az államfőt, George Vellát, hogy ne írja alá a törvényt.

Owen Bonnici Egyenlőségi Miniszter „történelmi lépésnek” nevezte a döntést. „Véget vetettünk annak, hogy bűnözőkként kezeljünk olyan embereket, akik nem bűnözők. Másodszor pedig visszaszorítjuk a drogcsempészetet, mert biztosítjuk, hogy a kannabisz-felhasználók biztonságos és szabályozott forrásból szerezhetik be a szert” – nyilatkozta a BBC-nek.

Az új szabályok értelmében, akinél 7 grammnál több, de 28 grammnál kevesebb kannabiszt találnak, azt 100 euróra bírságolhatják.

Ha valaki nyilvános helyen gyújt rá egy jointra, akkor 235 euro lesz a büntetés, ha ezt kiskorú előtt teszi, akkor 500.

A BBC fiatalokat is megkérdezett. Egy tini – vihorászó társaival a háttérben – arról beszélt, hogy szerinte ez nagyszerű ötlet, mert segít az olyan embereknek, akiknek fájdalmaik vannak, vagy depressziósak. Egy fiatal lány viszont arról beszélt: ő nem ért egyet vele. „Mert lustábbá teszi majd a társadalmunkat. Viszont azzal sem értek egyet, hogy börtönbe küldjék, aki fogyasztja” – fűzte hozzá.

A kender kereskedelmét újonnan létrehozandó szövetkezetekre bízzák Máltán: ezek terjesztik majd a termékeket és a magokat. Egy ember csak egy szövetkezet tagja lehet – a szabályozás így próbálja ellenőrzés alatt tartani, hogy ki mennyit vesz az anyagból. Az ellenzék azzal érvelt a legalizálás ellen, hogy még így is a szervezett bűnözés teszi majd rá a kezét az ágazatra.

Málta ugyan az első EU-tagállam, amely legalizálta a kendert, de nemsokára

követheti példáját Luxemburg, Németország, valamint az közös gazdasági térségbe tartozó Svájc.

Hollandiában a szer illegális, de az állam tolerálja a szigorúan szabályozott kereskedelmét.

2013-ban a világon először Uruguay dekriminalizálta a saját használatra tartott kannabiszt, majd 5 évvel később követte Kanada, még később néhány amerikai szövetségi állam.

Arról, hogy a kannabisz az alkoholnál is ártalmatlanabb szer-e, már régóta folyik a vita. Vannak felnőttek, akik gond nélkül fogyasztják, de egyes kutatások szerint másoknál pszichózist vagy alvási zavarokat is kiválthat, a rendszeres használat pedig befolyásolhatja a tizenévesek memóriáját és kognitív képességeit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×