eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Benjámin Netanjahu izraeli (j) és Kiriákosz Micotakisz görög miniszterelnök sajtótájékoztatót tart a jeruzsálemi kormányfői hivatalban 2021. február 8-án.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP/Menahem Kahana

Izrael és Görögország meg is egyezett a nyári vakációról

Miközben sok európai azon lamentál, hogy a Covid-járvány miatt lesz-e nyaralás az idén, két ország egyezményt kötött arról, hogy kölcsönösen beengedik egymás vakcinával beoltott turistáit.

Görögország és Izrael hétfői megállapodása szerint szabadon mozoghatnak a két ország között azok, akik megkapták a védőoltást.

Kiriakosz Micotakisz görög miniszterelnök az EU-t is egységes vakcinaútlevél bevezetésére sürgette – azért, hogy segítse hazája turisztikai ágazatát. Az ötletet támogatta Portugália is – melyet most viszont a veszélyesebb, brazil vírusvariáns sújt. Franciaország viszont hevesen ellenzi az elképzelést.

Brüsszel ingadozik, és egyelőre csak „orvosi igazolásban” gondolkozik.

A javaslat szerint az egész unióban érvényes dokumentum egyszerűen megemlítené, hogy gazdája kapott-e, mikor és milyen vakcinát.

Margaritisz Sinasz bizottsági alelnök szerint az igazolás „megnyitná az ajtót a korlátozások feloldása előtt” és „elősegítené az utazásokat is”. Ehhez azonban megfelelő számú európainak kellene beoltatnia magát, mielőtt politikai döntést hozhatnának az oltottak mozgásáról – tette hozzá. Magyarország csütörtökön jelentette be, hogy immunitási igazolványt ad ki.

A vakcina beadása alapján kapott előnyök a bírálók szerint diszkriminációt jelentenek, és sértik a személyes információ szabadságának elvét is.

Visszatérve Görögországhoz és Izraelhez, a két ország most kölcsönösen elismerte a mindkettejüknél már bevezetett „zöld útleveleket”. Ezekkel

„korlátozás nélkül lehet mozogni, nem kell karanténba vonulni, nem kell csinálni semmit”

– fogalmazott Benjamin Netanjahu izraeli miniszerelnök.

A védőoltásprogramban világelső Izrael Ciprussal is folytat tárgyalásokat, és puhatolózó megbeszélésekbe kezdett Kínával – írta a South China Morning Post nevű hongkongi lap. A Ynet izraeli portál pedig azt említette meg, hogy az ország Szerbiával és Romániával is megállapodásra juthat a zöld útlevelek kölcsönös elismeréséről.

Izrael azért tudta gyors ütemben immunizálni lakosságát, mert megállapodást kötött az egyik vakcinagyártóval, a Pfizerrel, hogy valós időben ad át adatokat, ami alapján fel lehet mérni, hogy kialakul-e a nyájimmunitás.

Helyi illetékesek elismerték: egyelőre nem tudni, hogy a két dózis is teljes védelmet ad-e, és megakadályozza a fertőzés átadását.

A 60 év felettiek esetében azonban 46 százalékkal, a fiatalabbak esetében pedig 18 százalékkal estek vissza a fertőzések az izraeli oltóprogram kezdete óta.

Nagy-Britanniában közben a nyári vakáció kérdésében ellentmondóan fogalmaz a kormány. Miután egyik minisztere azt mondta: az emberek valószínűleg lemondhatnak a nyaralásról, Boris Johnson miniszterelnök megjegyezte: akinek beadták a két dózist, az talán utazhat. Johnson megerősítette, hogy tárgyalások folynak például az Egyesült Államokkal, Szingapúrral és a légitársaságokkal „egy nemzetközi igazolványrendszerről”. Egy brit miniszter tavaly novemberben és néhány napja is tagadta, hogy vakcinaútlevelet vezetnének be.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×