Két hétig tartott a relatív szabadság Londonban és Anglia délkeleti részén. A brutálisan megemelkedett koronavírus-fertőzések miatt szerdától a hármas – legszigorúbb – készültségi sávba kerül a 9 milliós brit főváros.
A hétvégén és a hét első napjaiban ezért mindenki próbálta kihasználni a még élhetőbb szabályokat. Az utcákat és áruházakat tömegek lepték el és itták az árusoknál kapható forralt bort és intézték a karácsonyi bevásárlást. A pubokban és éttermekben is nagy volt a forgalom – mivel a 3-as sávban ezek már kénytelenek bezárni, illetve csak elvitelre dolgozni.
A brit kormánynak az országos helyzetről szóló szerdai bejelentése előtt Matt Hancock egészségügyi miniszter azt mondta a parlamentben, hogy ezentúl
hetente fogják felülvizsgálni a korlátozásokat
– így a következő döntés egy nappal karácsony szenteste előtt várható.
Hancock elmondta, hogy a vírus egy gyorsabban terjedő, újabb változatát fedezték fel Angliában, az azonban nem valószínű, hogy ez másképp reagálna az eddig kidolgozott vakcinákra, mint a korábbi törzsek.
London a december 2-án véget ért angliai karantén után viszonylag szabad életet élhetett, mert nyitva tartottak a szórakozóhelyek, ahová elméletben csak ugyanazon háztartás vagy az engedélyezett „támogató” háztartás tagjai mehettek be. Felpörgött a forgalom a kinti, fóliasátras kerthelyiségekben, amelyek egy idő után már zárt térre kezdtek hasonlítani. A két hét alatt azonban meredeken megugrott fertőzési mutató
Az Essex megye határán fekvő Eppig Forrest kerületben például egy hét alatt 71 százalékkal több fertőzést regisztráltak. A szintén kelet-londoni Haveringben közel 50 százalékkal többet.
Sadiq Khan főpolgármester két fronton is szembeszállt a kormánnyal.
Egyrészt azt mondta, hogy ne csak a különösen fertőzött kerületekben szigorítsanak, hanem az egész városban – miközben arról beszélt, mekkora anyagi csapás lesz ez a gazdaságnak és sok vendéglátóhely örökre bezárhat.
Másrészt azt kérte, hogy zárják be az összes londoni iskolát – ahogy Greenwich kerület tette – amit viszont perrel fenyegetett meg a központi kormány.
A Lancet tudományos szaklap cikke szerint
az iskolák nagy szerepet játszanak a vírus terjedésében.
A szerzők szerint ez azért történik, mert a gyerekeknél ritkábban jelentkeznek a Covid-19-tünetei és így környezetük nem veszi észre, hogy fertőzöttek. A cikk idézi a brit statisztikai hivatal modelljét, amely szerint a középiskolás gyerekek nyolcszor nagyobb valószínűséggel visznek be fertőzést az otthonba, mint a felnőttek.
Közben a brit ellenzék és két orvosi szaklap is nagy nyomás alá helyezte a kormányt, hogy törölje az ötnapos karácsonyi amnesztiát, amikor szabadon lehet majd utazni az országban és több család találkozhat zárt térben. A két újság közös vezércikke szerint „a kormány újabb masszív baklövésbe sétál, ami sok életbe fog kerülni”. Nagy-Britanniában eddig 64 400 ember halt meg a koronavírus miatt, ami a második legnagyobb szám Európában. A szerzők szerint ezért az óvatosabb Németország, Olaszország és Hollandia példáját kellene követni.