eur:
407.44
usd:
385.15
bux:
78007.08
2024. november 19. kedd Erzsébet
A koronavírus miatt elrendelt kijárási tilalom ellen tüntetnek a londoni parlament előtt 2020. december 14-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alberto Pezzali

Koronavírus-amnesztia – vészjelzést adtak le London szakértői

London szerdán szigorít, a megugrott fertőzések miatt a legszigorúbb készültségi sávba sorolják a brit fővárost, amely két hete lépett ki az országos karanténból. Tudományos kutatók a „karácsonyi amnesztia” eltörlését is kérik.

Két hétig tartott a relatív szabadság Londonban és Anglia délkeleti részén. A brutálisan megemelkedett koronavírus-fertőzések miatt szerdától a hármas – legszigorúbb – készültségi sávba kerül a 9 milliós brit főváros.

A hétvégén és a hét első napjaiban ezért mindenki próbálta kihasználni a még élhetőbb szabályokat. Az utcákat és áruházakat tömegek lepték el és itták az árusoknál kapható forralt bort és intézték a karácsonyi bevásárlást. A pubokban és éttermekben is nagy volt a forgalom – mivel a 3-as sávban ezek már kénytelenek bezárni, illetve csak elvitelre dolgozni.

A brit kormánynak az országos helyzetről szóló szerdai bejelentése előtt Matt Hancock egészségügyi miniszter azt mondta a parlamentben, hogy ezentúl

hetente fogják felülvizsgálni a korlátozásokat

– így a következő döntés egy nappal karácsony szenteste előtt várható.

Hancock elmondta, hogy a vírus egy gyorsabban terjedő, újabb változatát fedezték fel Angliában, az azonban nem valószínű, hogy ez másképp reagálna az eddig kidolgozott vakcinákra, mint a korábbi törzsek.

London a december 2-án véget ért angliai karantén után viszonylag szabad életet élhetett, mert nyitva tartottak a szórakozóhelyek, ahová elméletben csak ugyanazon háztartás vagy az engedélyezett „támogató” háztartás tagjai mehettek be. Felpörgött a forgalom a kinti, fóliasátras kerthelyiségekben, amelyek egy idő után már zárt térre kezdtek hasonlítani. A két hét alatt azonban meredeken megugrott fertőzési mutató

Az Essex megye határán fekvő Eppig Forrest kerületben például egy hét alatt 71 százalékkal több fertőzést regisztráltak. A szintén kelet-londoni Haveringben közel 50 százalékkal többet.

Sadiq Khan főpolgármester két fronton is szembeszállt a kormánnyal.

Egyrészt azt mondta, hogy ne csak a különösen fertőzött kerületekben szigorítsanak, hanem az egész városban – miközben arról beszélt, mekkora anyagi csapás lesz ez a gazdaságnak és sok vendéglátóhely örökre bezárhat.

Másrészt azt kérte, hogy zárják be az összes londoni iskolát – ahogy Greenwich kerület tette – amit viszont perrel fenyegetett meg a központi kormány.

A Lancet tudományos szaklap cikke szerint

az iskolák nagy szerepet játszanak a vírus terjedésében.

A szerzők szerint ez azért történik, mert a gyerekeknél ritkábban jelentkeznek a Covid-19-tünetei és így környezetük nem veszi észre, hogy fertőzöttek. A cikk idézi a brit statisztikai hivatal modelljét, amely szerint a középiskolás gyerekek nyolcszor nagyobb valószínűséggel visznek be fertőzést az otthonba, mint a felnőttek.

Közben a brit ellenzék és két orvosi szaklap is nagy nyomás alá helyezte a kormányt, hogy törölje az ötnapos karácsonyi amnesztiát, amikor szabadon lehet majd utazni az országban és több család találkozhat zárt térben. A két újság közös vezércikke szerint „a kormány újabb masszív baklövésbe sétál, ami sok életbe fog kerülni”. Nagy-Britanniában eddig 64 400 ember halt meg a koronavírus miatt, ami a második legnagyobb szám Európában. A szerzők szerint ezért az óvatosabb Németország, Olaszország és Hollandia példáját kellene követni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×