Zárják be az Al-Jazeera hírtévét
– ez is szerepel abban a tizenhárom pontos ultimátumban, amit Katar kapott Szaúd-Arábiától és más arab országoktól. Az amerikai külügyminisztérium az elmúlt napokban nyomást gyakorolt az érintett országokra, hogy jelezzék: konkrétan mit várnak el Katartól.
A követeléseknek „méltányosnak és végrehajthatónak” kell lenniük – mondta Rex Tillerson amerikai külügyminiszter.
A hivatalos álláspont ellenére, Trump elnök közben nem titkolja, hogy a szaúdiakkal rokonszenvez.
A sivatagi királyság, az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Egyiptom szerint az arab világban elsőszámú Al-Jazeera tévécsatorna valójában az iszlamisták propagandaeszköze és aláássa kormányai támogatását. A csatorna székhelye a katari Doha.
A koalíció tíz napot adott szomszédjának, hogy leállítsa a tévéadó és a partnereinek működését. Emellett követeli, hogy Katar lazítsa kapcsolatait Iránnal, és fizessen kártérítést a politikai döntései miatt.
A követelések között megtalálható az is, hogy
meg kell szakítani a kapcsolatot a szélsőségesnek tekintett Iszlám Testvériség nevű szervezettel, le kell állítani a terroristák finanszírozását és ki kell adni terroristákat.
Mint a Guardian megjegyzi, egy dolgot nem említ a lista: azt, hogy szükség van-e rezsimváltásra Katarban.
Az országot felszólították továbbá, hogy ne avatkozzon bele más államok belügyeibe és adjon át adatokat az általa az érintett államokban támogatott ellenzéki csoportokról.
Tudósítók megjegyezik: különösen az Iránnal fenntartott kapcsolatok lazítását lesz nehéz végrehajtani, mivel a két ország osztozik egy jelentős tengeri földgázmezőn.
A példátlan ultimátum tíz napot ad a végrehajtásra és Katart figyelmeztették: ha nem tartja be a határidőt, a követelések érvénytelenné válnak – és valószínűleg súlyosabb következményekre számíthat.
A katari helyzetről az InfoRádió Aréna című műsorában Rostoványi Zsolt egyetemi tanár beszélt. A szakértő azt mondta: a közel-keleti befolyás kiterjesztése az egyik fő tétje a Katar és más Öböl-menti államok közötti konfliktusnak.