Vlagyimir Putyin nem szeret ködösen fogalmazni: "Nem zárom ki Abramovics úr részvételét a vb-projektekből. Nyissa csak ki a pénztárcáját, nem fogja megérezni, van elég pénze" - mondta Oroszország befolyásos miniszterelnöke.
A javaslat szinte paranccsal egyenértékű: Abramovics vegye ki a részét a befektetésekből, amelyekkel Oroszország képes lesz megrendezni a 2018-as futball-világbajnokságot. Becslések szerint közel két és fél milliárd dollárt kell elkölteni új stadionok építésére. További hét milliárdból emelnek majd új szállodákat és fejlesztik a közlekedést, hogy a drukkerek a ma még távolinak tűnő városokba is eljussanak.
A londoni Chelsea futballklub milliárdos tulajdonosa az orosz delegáció tagja volt a FIFA zürichi szavazásán, ahol hazája kapta meg a rendezési jogot. A médiát általában kerülő Abramovics széles mosollyal az arcán, látványosan ünnepelt.
Már most is gyakorlatilag ő finanszírozza az orosz futballválogatottat. 2004-ben nemzeti labdarúgó akadémiát hozott létre, amelynek részeként hetven műfüves pálya üzemel az országban. Abramovics pénzén bérelték fel korábban szövetségi kapitánynak Guus Hiddinket, aki a 2008-as futball Eb-n egy látványosan és jól játszó orosz válogatottal lepte meg a nézőket.
Abramovicsnak a nemzeti futballért tett lépései ellenére Oroszországban sokan még nem teljesen bocsátották meg neki, hogy 2003-ban megvette a Chelsea-t, mert úgymond ezzel hátat fordított hazájának. Pedig olajcége, a Szibnyefty szponzorálta korábban a CSZKA futballklubot - jegyzi meg a brit Guardian.
Az orosz média szerint az üzletember kész több mint fémillió dollárt költeni egy új moszkvai stadion építésére. Más nagyvállalatok is jelezték, hogy kiveszik a részüket a rendezésből: a Zenit Szentpétervár szponzora, a Gazprom a válogatott Andrej Arsavin volt csapatának stadionját építi újjá, a BTB bank pedig a moszkvai Lokomotivnak épít új pályát.
Abramovics, aki a zűrzavaros oroszországi privatizáció idején szerezte vagyona nagy részét, a már hét évet börtönben töltött Mihail Hodorkovszkij volt olajcézárral szemben nem szeret szembeszállni a hatalommal. Korábban a távoli Csukotka kormányzójaként fektetett be milliókat a távoli régióba, bár ideje nagy részét Londonban töltötte.
Közben az orosz közvélemény úgy látja, a FIFA igazságot szolgáltatott, mert egyes brit médiumok kampánya ellenére az országnak ítélte a rendezési jogot. A britek viszont árulásról és hazudozásról beszélnek. Egy kommentátor a putyini Oroszországhoz hasonlította a FIFA-t, a londoni főpolgármester pedig visszavonta ajánlatát, hogy a londoni olimpia idején a FIFA-tagok a brit főváros egyik legelegánsabb szállodájában lakhassanak.