Londonban ritkaság, ha külföldi személyiség köztéri szobrának az elhelyezését engedélyezik, de Bartók Béla zenéjét már az 1920-as években nagyra tartották az angolok, és egyre nyilvánvalóbbá vált előttük is, hogy a zenetörténet meghatározó jelentőségű alakja.
Két oka van annak, hogy hat éve az elegáns londoni Dél-Kensington kerület önkormányzata engedélyezte Varga Imre szobrának a felállítását. Egyrészt a magyar zeneszerző 1922-ben, hangversenyei alkalmából ezen a környéken lakott, és a házat, ahol annak idején vendégül látták, már a szoborállítás előtt emléktáblával jelölte meg a brit kulturális örökséget ápoló hivatal. Másrészt a kerület lakója Malcolm Rudland orgonaművész, aki jó viszonyban van a helyi konzervatív párti képviselővel, és rábírta a zenekedvelő politikust a szoborállítás támogatására.
Malcolm Rudland édesanyja magyar volt, s bár ő nem beszéli nyelvünket, minden jó magyar ügyért kész munkálkodni.
A szoboravatás hat éve ünnepélyes esemény volt, Bartók Mikrokosmosából játszott részletet a Guildhall Zenekar, Sir Charles Mackerras vezényletével. Nagy zeneszerzőnk részben közadakozásból bronzba öntött alakja ott magaslott London egyik legforgalmasabb pontján.
A metróállomás körüli utcák közlekedési rendjét azonban két éve átalakították, a járdasziget és vele együtt Bartók szobra eltűnt. A Londonba látogató magyar turisták hiába keresték.
Nem kell aggódni, nem fog zenélni!
Nemrégiben ülést tartott a kerület várostervezési bizottsága, és engedélyezték, hogy ezen részt vegyen Malcolm Rudland, a több mint ötven éve Londonban élő építészmérnök, Váczi Sándor kíséretében. Felszólalásukban előadták, hogy szerintük helyesebb lenne, ha fekete színű lenne a szobor alacsony talapzata, mert így érvényesülne Varga Imre művészi elgondolása, a zeneszerző lábánál lévő bronz levelek jobban látszanának.
De a szobor kijelölt új helyét sem találták jónak. Bartók bronzalakja egy nagy bérpalota elé kerül, s mögötte parkolnak majd egy virágkereskedés kisteherautói. A felszólamlást a bizottság nem vette figyelembe. Mivel a kérdést a kerület közvitára bocsátotta, levélben is érkeztek hozzászólások.
Egy kensingtoni adófizető eleve kifogásolta Bartók szobrának az újbóli elhelyezését, mert - mint írta - nem szereti a magyar zeneszerző műveit. Az illetőt válaszlevélben nyugtatták meg, hogy Bartók Béla szobra nem fog zenélni.
Ennél a banknál többé nem lehet készpénzt felvenni