eur:
389.53
usd:
361.88
bux:
68002.24
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Megint egyre több a tbc-s Angliában

Harminc éve nem volt annyi tbc-s Angliában, mint most; a szigetországban immár 9040 tüdőbeteget tartanak nyilván. Ráadásul kétszeresére nőtt azoknak a száma, akiket a tuberkulózis antibiotikumokra nem reagáló kórokozója betegített meg.

A tbc újbóli terjedésének okát a brit szakértők főként a bevándorlásban látják, Afrikából és Ázsiából érkezők hurcolják be az itt már szinte megszűnt betegséget. A legtöbb esetet Londonban és a nagy iparvárosokban regisztrálták, különösen terjed a tbc a hajléktalanok és a kábítószerhasználók között.

A betegség Angliában évente mintegy 350 halálos áldozatot követel. Korai felismerése nem könnyű, mert sokáig nincsenek komoly szimptómái, a köhécselést könnyű meghűlésnek betudni. Pedig az előrehaladott tbc már nehezen vagy egyáltalán nem gyógyítható.

Ugyancsak gondot okoz, hogy terjedőben van a tuberkulózist okozó baktérium antibiotikumoknak ellenálló változata. Ez azért alakulhat ki, mert a páciensek idő előtt abbahagyják a felírt gyógyszerek szedését, az orvosok éppen ezért arra figyelmeztetnek, hogy a betegek mindenképpen csinálják végig a kúrát.

Ezzel az aggasztó hírrel egy időben hozták nyilvánosságra Londonban annak a vizsgálatnak az eredményét, amelyet húszezer amerikai valamint tizenkétezer angol nyugdíjason végeztek el, és amely szerint az angolok öreg korban sokkal egészségesebbek, mint az amerikaiak, mégis hamarabb halnak meg. A brit idősek közt - Amerikával összehasonlítva - fele annyi a cukorbetegségben szenvedők száma, és egyharmad a rákosoké.

Az óceán túlsó partján mégis valamivel hosszabb életre számíthatnak a hatvanöt éven felüliek. Miért? Azért, mert jóllehet az angolok egészségesebb életmódot folytatnak, az amerikaiak jobb orvosi ellátásban részesülnek. Az Egyesült Államok kétszer annyit költ drága orvosságokra és gyógymódokra, mint Anglia.

Az eltérés nem nagy, a nőknél mindkét országban 85 év a várható legmagasabb átlag életkor, a férfiaknál 82 év, az amerikaiak e tekintetben csak hónapokkal vezetnek. De az Egyesült Államokban inkább számíthat a megbetegedett nyugdíjas arra, hogy még élhet egy ideig, mert magasabb szintű az orvosi ellátás. Az amerikai költségvetés a GDP 16 százalékát, a brit kormány a GDP 8,7 százalékát költi ez egészségügyre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×