eur:
412.52
usd:
390.37
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Választójogi körkép: így csinálják a románok, a németek és a britek

A román és a német szabályok szerint a külföldön élő állampolgárok is szavazhatnak a választásokon, a szigetországot elhagyó britek azonban csak 15 éven át gyakorolhatják szavazati jogukat. Az InfoRádió tudósítói annak kapcsán adtak erről jelentést, hogy Balsai István, az Országgyűlés alkotmány-előkészítő eseti bizottságának alelnöke közölte: a tervek szerint kiveszik az alaptörvényből azt a passzust, amely állandó magyarországi lakhelyhez köti a választójogot.

Mivel a román választójogi törvény nem tesz állandó lakhely szerinti különbséget a román állampolgárok között, a parlamenti és államelnöki választásokon leadhatják szavazatukat a külföldön élő románok is. Õk, több mint két millióan, főleg Spanyolországban, Olaszországban és más nyugat-európai államokban dolgoznak vendégmunkásként. Emellett százezres nagyságrendűre becsülik azoknak a számát is, akik Moldávia állampolgáraként, a lakóhelyükön maradva szerezték meg a román állampolgárságot.

Németországban minden 18. életévét betöltött fiatal - ha rendelkezik a német állampolgársággal - részt vehet mind a szövetségi törvényhozás, mind pedig a tartományi parlamentek tagjainak megválasztásában. Ugyanígy, szavazócédula segítségével nyilváníthatnak véleményt a helyhatósági választásokon is, és ők határozzák meg, hogy kik képviseljék őket az Európai Parlamentben.

Persze nemcsak a német földön élő német állampolgároknak van meg ez a joga: ha külföldre költöztek szintén szavazhatnak. Erre postai úton van lehetőségük, feltéve, ha regisztráltatták magukat a lakóhelyük szerint illetékes német konzulátuson.

A német állampolgársággal nem rendelkező külföldiek, akiknek állandó lakhelye Németország, szintén részt vehetnek a helyhatósági választásokon, és ha történetesen valamely uniós országból érkeztek, voksuk révén természetesen dönthetnek az Európai Parlament összetételéről is.

Köztudott, hogy Európa számos országában élnek német származásúak, akik közül sokan már a német állampolgárság birtokában érkeznek vissza őseik földjére, de szavazati joggal csak azt követően ruházzák fel őket, hogy német földre érkeztek és letelepedtek.

Így csinálják a britek

A külföldre költöző brit állampolgár a távozása után 15 évig jogosult szavazásra a parlamenti választásokon, de a helyhatósági választásokon nincs szavazati joga. A külföldön született és ott élő britek nem kapnak automatikusan szavazati jogot, de ők persze nem határok megváltoztatása miatt, hanem szüleik elhatározásából születtek az országon kívül.

A jogosultaknak a részvételhez regisztráltatniuk kell magukat. Az illetékes hivatal megküldi a kitöltendő űrlapot, amit azután egy másik, az illetővel nem rokon, külföldi brit állampolgárnak kell tanúként aláírnia, megerősítve, hogy a szavazásra jelentkező személy valóban brit és ténylegesen külföldi rezidens. Megjegyzendő, hogy Nagy-Britanniában engedélyezett a kettős állampolgárság.

A külföldön élő brit elküldheti a szavazatát postán, vagy megbízhatja egy szavazásra jogosult nagy-britanniai ismerősét vagy rokonát, hogy szavazzon helyette is. Ez egy egyszerű űrlap kitöltése útján lebonyolítható.

A sok százezer külföldön letelepedett brit javarésze helyteleníti, hogy 15 év után már nem szavazhat otthon, és egy Madridban élő angol jogi eljárást kezdeményezett a törvény megváltoztatására.

Fontos kérdés

Nem mindegy, hogy a sok külföldön élő brit és román hogyan szavaz, voksaik ugyanis befolyásolhatják az anyaország sorsát. Nagy-Britanniától öt és fél millióan élnek távol, ami a szigetország állampolgárainak tizede. Sokan nyugdíjba vonulásuk után a spanyol tengerpartra költöznek, ahol már olyan sok brit telepedett le, hogy az angliai választások előtt körülben is korteskednek a pártok.

A határon túli románok választójoga igazából az egy évvel ezelőtti államfőválasztáson vált tényezővé Romániában. Traian Bãsescu ugyanis a határon túliak támogatásával győzte le szociáldemokrata ellenjelöltjét - a Románia területén leadott szavazatok alapján Mircea Geoana győzött volna.

A 294 külföldi szavazóközpontban leadott 147 ezer szavazatból 115 ezret kapott Bãsescu, aki a végső összesítés szerint mintegy 78 ezer szavazattal előzte meg Geoanát. A jobboldali jelölt a Moldáv Köztársaságban aratta legfényesebb győzelmet; ott 95 százalékos volt a támogatottsága.

A 2008-as parlamenti választásokon lényegesen kisebb volt a határon túli választói aktivitás. Akkor 221 szavazóközpontban 24 ezer román állampolgár szavazott. Számukra négy képviselői és két szenátori választókerületet szabott meg a törvény.

A választás érdekessége volt, hogy az ázsiai - afrikai választókerületben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség jelöltje, Kötő József színházkritikus szerzett képviselői mandátumot. Románia egyébként a más államok által szervezett romániai választásokban is segítséget nyújtott. A horvát állampolgárságot is szerzett bánsági horvátok falvaiban a román hatóságok biztosították a horvát választások szavazóközpontjait.

Hanganyag: Gazda Árpád, Vincze András és Sárközi Mátyás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×