eur:
412.52
usd:
390.37
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Megtörni látszanak a francia nyugdíjreform elleni tüntetések szervezői

Fekete keddre készül Franciaország. A szakszervezetek ugyanis ismét, szeptember 7-e óta immár hatodszor hívják az utcára az embereket a nyugdíjreform elleni tiltakozásul. Bár egyre inkább a káosz jelei mutatkoznak az országban, nem kizárt, hogy ez lesz a tiltakozások utolsó napja. A szakszervezeti egység ugyanis repedezni látszik.

Franciaországban ma is általános sztrájkot tartanak a nyugdíjreform elleni tiltakozásul. A szakszervezetek támogatottsága azonban csökken, az akciósorozat kifulladóban van. A sztrájkolók aránya kifejezetten alacsony és az ellenzéki szocialista pártban is egyre inkább felszínre kerülnek a belső nézeteltérések.

A kormány hétfőn válságstábot állított fel, melynek az üzemanyaghiány kialakulását kell megakadályoznia. Becslések szerint ugyanis legalább 2500 benzinkút tartott zárva hétfőn, ami az országban működő töltőállomások egyötödét teszi ki.

A hiányt a kormány és a szakértők továbbra is a vásárlói pánikkal magyarázzák, illetve azzal, hogy a legradikálisabb tüntetők több üzemanyagraktárat lezártak. A hivatalos álláspont szerint az egyelőre nem okoz gondot, hogy a francia területen működő tizenkét kőolaj-finomító mindegyikében sztrájkolnak a munkások.

Nicolas Sarkozy pedig hétfőn személyesen ismételte meg "nyugodt, de határozott" hangon, hogy a reformot végigviszik, mert arra az országnak szüksége van. A francia média egy része mindeközben kezd kifejezetten demonstráció ellenessé válni.

Egyrészt azért, mert egy hónapon belül immár negyedszer nem jelenhetnek meg a lapok az újságárusoknál és ez tetemes veszteséget okoz számukra, másrészt egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a legradikálisabb szakszervezetek visszaélnek a sztrájkjoggal, amikor például lezárják az olajraktárakhoz vezető utakat és általában az amúgy is gyengélkedő gazdaság megbénítására törekszenek.

A Les Echos gazdasági napilap elemzője például ezt felelőtlen magatartásnak nevezi, és azt követeli az ellenzéki pártok vezetőitől, hogy ítéljék el ezeket az akciókat. A szocialista vezetésnek azonban egyre inkább szembe kell néznie a belső, inkább a szélsőbalhoz húzó irányzatával, amely nem ért egyet azzal, hogy főtitkáruk elképzelhetőnek tartja a nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettség felemelését 41,5 évre.

Márpedig a kormány és a legnagyobb ellenzéki párt közötti vita alapvetően abban áll, hogy az első nyíltan kimondja, hogy a jelenlegi hatvanról hatvankét évre kell felemelni a nyugdíjkorhatárt, az utóbbiak viszont lényegében elkenik ezt a kérdést, mondván, meg kell hosszabbítani a járulékfizetési kötelezettséget, ám továbbra is lehetővé kell tenni, hogy aki akar, hatvan éves korban mehessen nyugdíjba. Ami az esetek többségében nyilvánvalóan nem teljes összegű nyugdíjat jelentene.

A média és a társadalom egy részében egyébként az is erős ellenérzést vált ki, hogy a tiltakozási akcióból azok a vasutasok és a városi tömegközlekedésben dolgozók is masszívan kiveszik a részüket, akik az átlaghoz képest rendkívül előnyös körülmények között, átlagosan 55 éves korban vonulhatnak nyugdíjba.

A tömegmozgalom hitelességét az is veszélyezteti, hogy amint az várható volt, a diákok megmozdulásaiba egyre több törő-zúzó fiatal kapcsolódik be. A rendőrség hétfőn csaknem háromszáz személyt tartóztatott le, akik kirakatokat törtek be, autókat gyújtottak fel, sőt, egy iskolát egyenesen porig égettek. Márpedig az utcán kiabáló, olykor alig 15 éves fiatalokat a radikálisabb szakszervezetek és a szocialista vezetők egy része hívta tüntetni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×