eur:
406.18
usd:
376.68
bux:
76594.41
2024. november 8. péntek Zsombor

Nagy-Britanniában is jönnek a különadók

A brit államkassza, részben a már lezajlott pénzügyi válság, részben az előző kormány által felvett hatalmas kölcsönök miatt, rendkívül súlyos hiánytól szenved, és a kormány a mérleget elsősorban a közkiadások jelentős megnyirbálásával kívánja egyensúlyba hozni. Csak az egészségügy és az oktatás mentesül a megszorításoktól. Ennek fényében fogadja megelégedéssel a brit közvélemény, hogy a bankok nyereségét magasabb adóval terhelik, és az adófizetés elkerülésére módot nyújtó kiskapuk bezárulnak.

A bankok nyereségét megadóztató, visszavonásig érvényben maradó törvény Nagy-Britannia, Franciaország és Németország közös elhatározásából született. A nagy bankoknak ezenfelül vállalniuk kell, hogy nem dolgoznak ki adófizetést megkerülő módozatokat, akár önmaguk, akár a betéteseik számára, még akkor sem, ha e kiskapuk teljesen legálisak.

A brit közvélemény azért is fogadja elégedetten e lépésnek a hírét, mert a hitel-krach idején tönkremenéssel fenyegetett bankokat az állam húzta ki a csávából, feltőkésítésükre áldozta az adófizetők több százmilliárd fontját. Most itt az idő, hogy ezt meghálálják - vélik az emberek. Ugyanakkor néhány szakértő tart attól, hogy a pénzintézetek esetleg a klienseikre hárítják a terhek egy részét, ha másképp nem, azzal, hogy még kevesebb hitelt nyújtanak a kisvállalkozóknak.

A pénzügyi tranzakciókat sújtó, új Robin Hood-adó 20 milliárd fontot jövedelmezhet a brit államháztartás számára, a bankár-prémiumok és az évi 100 ezer fontot keresők jövedelmének 50 százalékos megadóztatása további milliárdokat, az adófizetés megkerülését tiltó intézkedés pedig nem csak a bankokat kényszeríti becsületesebb adózásra, hanem a szuper gazdagokat is.

A brit Szakszervezeti Tanács évente tartott, a szegénység problémájával foglalkozó konferenciáján a testület alelnöke hangsúlyozta hétfőn elhangzott beszédében, hogy a hatalmas államháztartási hiányt meg lehet oldani a közszolgáltatások visszafejlesztése és a szociális juttatások megnyirbálása nélkül is, ha megszüntetik az évi 25 milliárd font veszteséget okozó adófizetés-elkerülő kiskapukat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×