eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Military Spaceship Shoots Down An Enemy Satellite With A Laser Beam. 3D Illustration. NASA Images NOT USED!
Nyitókép: 3DSculptor / Getty

Az űrszemétkérdést nem lehet "űrszőnyeg alá söpörni"

Kiss László, a Csillagászati és Földtudományi Intézet igazgatója szerint a támadó űrkísérletek komoly konfliktusokká eszkalálódhatnak, akár parányi űrszemetek is alkalmat teremthetnek.

Nemcsak a műholdakat megsemmisítő eszköz számíthat fegyvernek, de a megsemmisített műholdból származó űrszemét is – mondta el érdeklődésünkre Kiss László, a Csillagászati és Földtudományi Intézet igazgatója annak kapcsán, hogy a Nemzetközi Űrállomás pályáját egy megsemmisült kínai űreszköz darabkái miatt kellett módosítani, illetve egy orosz kísérlet is kis híján bajt okozott.

"Hétfőn történt a műholdellenes rakétateszt, aminek persze a technikai részleteiről semmit nem tudunk, de az eredményeit látjuk: 1500 olyan űrszemétdarab keletkezett, amelyet speciális távcsővel a Földről lehet és kell is követni, de a becslések szerint több százezer, sokkal kisebb törmelék is keletkezett ebben a kísérletben. Ezek igazából felhőt alkotnak, ezért a Nemzetközi Űrállomáson veszélyhelyzetet kellett hirdetni több körben" – ecsetelte Kiss László.

A veszélyhelyzetben az állomáson tartózkodó űrhajósoknak át is kellett vonulniuk óvintézkedésből egy, a Földre szállást lehetővé tévő űreszközre.

Nem véletlen tehát, hogy az Egyesült Államok is a legfelsőbb, külügyminiszteri szinten fogalmazta meg, hogy ezt a lépést helyteleníti.

Kiss László szerint a fő tanulság, hogy a Föld körüli térség, amely jó ideje "műveleti terület", olyan régióvá kezd válni, amelyben nagyhatalmi érdekek küzdenek, ráadásul megjelent a magángazdaság, több tízezer elemből álló giga-műholdkonstellációk formájában, ami mutatja, hogy

nagyon komoly konfliktussá eszkalálhatja a helyzetet.

"Ezek az űrszemétdarabkák mind a Föld gravitációs terének hatására lényegében kozmikus sebességgel keringenek a Föld körül, 30 ezer km/órával, ám ennek a tempónak már a harmada is elég lehet ahhoz, hogy akár csak egy csavar is megsemmisítsen egy űreszközt vagy megöljön egy embert" – mondta Kiss László.

Szerinte van némi "jogi homályzóna", hogy milyen kísérleteket hogyan, kinek, hol kell bejelenteni, első ránézésre udvariatlanságról van szó.

Tudomása szerint mivel már "ott tartunk", hogy műholdakat lehet kilőni, efféle kísérleteket az Egyesült Államok is fontolgathat, ám az űrszemétkérdést nem lehet "űrszőnyeg alá söpörni".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×