eur:
394.92
usd:
363.2
bux:
65450.33
2024. március 19. kedd Bánk, József
Nyitókép: Pixabay.com

Ezt jó, ha tudja, ha nem akarja elkapni a koronavírust

Tudományosan igazolták, hogyan érdemes járványvédelmi óvintézkedések mellett használni a mellékhelyiséget.

Miután több esetben is bebizonyosodott, hogy valaki a mellékhelyiség használata közben kapta el a koronavírust, tudományosan is megvizsgálták, mekkora veszélyt jelenthet ez. Az amerikai Harvard Egyetem tudósa, Joseph G. Allen Washnington Postban közölt levele szerint megvan rá az esély, hogy akkor is megfertőződjön az ember, ha nem közvetlenül koronavírusos beteg után használta - írta a hvg.hu.

Mint írják, azt már korábbi kutatások is bebizonyították, hogy a wc öblítésénél a víz mozgásával a széklet apró darabkái úgynevezett bioaeroszolokként a levegőbe kerülnek, különösen akkor, ha a fedél lehajtása nélkül történik az öblítés. Egy 2018-as kutatás szerint utóbbi esetnél 1 köbméternyi levegőben nagyjából 1 millió ilyen részecskét találni. Allen szerint bár nem minden ilyen részecskében van ott a vírus örökítőanyaga, már öblítéskor fennáll a fertőzésveszély.

A felmérés szerint ezek a részecskék egészen addig maradnak a levegőben, amíg meg nem tapadnak egy felületen, fel nem hígulnak, szűréssel el nem távolítják őket vagy belélegzés útján el nem tűnnek onnan. A különféle felületeken megtapadó részecskék azonban hosszabb távon is fertőzésveszélyesek lehetnek.

A régóta nem használt mosdók és wc-k ugyancsak segíthetik a vírus terjedését, mivel ha nincs víz a bűzelzáró csőkanyarulatban, akkor akadálytalanul terjedhet a vezetékben.

Allen azt ajánlja, akinek van légcserélő berendezése a mosdóban, kapcsolja be használat előtt, és használat után is tartsa még egy darabig bekapcsolva. Ha nincs, legyen nyitva az ablak, és szellőztessünk minél tovább. Ezen kívül ellenőrizzük, hogy az U alakú csövekben valóban van-e víz, öblítéskor pedig csukjuk le a csésze fedelét. És persze az sem árt, ha folyamatosan fertőtlenítjük a fürdőszobát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Állami támogatások: komoly feszültségforrás készül az EU-tagállamok között

A kormányok állami támogatásokat nyújthatnak gazdaságaik versenyképességének növelése érdekében, és ezzel nem minden tagállam ért egyet. Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint az ideiglenes szabályozás nagy nyertese a német, a francia és a magyar gazdaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.03.19. kedd, 18:00
Hankó Balázs
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára
Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Az Egyesült Államok energiaügyi minisztere azt jelentette be hétfőn, hogy az év végére az ország stratégiai kőolajkészlete (SPR) várhatóan eléri vagy meghaladja a két évvel korábbi szintet, amikor egy példátlanul nagy, 180 millió hordós készletleépítés indult el az olajárak letörése érdekében. Jennifer Granholm azt is hangsúlyozta, hogy csak átmeneti jellegű, mindössze néhány hónapig tartó szünetet jelent a Biden-adminisztráció döntése, hogy megállították a további LNG-kapacitások kiépülését, amelyek exporta vitték volna a cseppfolyós földgázt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×