eur:
389.1
usd:
362.25
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály
Jön a szmogot előrejelző szuperszámítógép

Jön a szmogot előrejelző szuperszámítógép

Kutatják a szmogot, mert még azt sem tudjuk pontosan, hogy a levegőbe kerülő szennyezőanyagok hogyan ürülnek ki a légkörből.

A szmogjelenség és a köd kialakulását, előrejelzését, a szálló por kémiai összetételét vizsgálja egy márciusban induló több mint 800 millió forint összköltségvetésű kutatás, amelyről Geresdi István légkörfizikus, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára beszélt az InfoRádiónak.

A kutatási konzorcium vezetője a Pannon Egyetem, amely az Országos Meteorológiai Intézettel és a Pécsi Tudományegyetemmel konzorciumi tagként együttműködve kutathatja, meteorológiai, kémiai, fizikai szempontból vizsgálhatja a szmog jelenségét.

A szakember szerint önmagában az is elég nagy kihívás, hogy feltérképezzék, milyen időjárási körülmények segítik a köd kialakulását, és ezt hogyan lehet pontosan előrejelezni, ez ugyanis a szmog egyik alapeleme. A másik a levegő szennyezettsége: ezek légnemű és szilárd halmazállapotú szennyezőanyagok, amelyek kémiai összetételét vizsgálhatják a kutatásban.

Mi kell a szmog kialakulásához és hogy lehet megjósolni?

A négyéves kutatásban kiderülhet, hogy

  • a szennyezőanyagok milyen feltételek mellett dúsulnak fel,
  • milyen kémiai és fizikai folyamatokon mennek át a légkörbe kerülő szennyezőanyagok onnantól, hogy a légkörbe kerülnek mondjuk egy kéményből, addig, amíg az emberek belélegzik, és
  • miután a szennyezőanyag a levegőbe kerül, akkor mi történik vele, hogyan kerül ki a légkörből és mennyi idő alatt?

A folyamat alapkutatási részében szeretnék megismerni ezeket a metódusokat, a további részben pedig a meteorológiai szolgálat bevonásával a szmog előrejelzését hatékonyabbá tételére koncentrálnak.

Ehhez, a projekt részeként, az Országos Meteorológiai Szolgálat egy nagy teljesítményű számítógépet vásárol 300 millió forintért. A kutatás teljes költségvetése egyébként 821 millió forint, ami négy évre szól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×