eur:
389.41
usd:
361.54
bux:
68381.53
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Rákbeteg kutyákon segítő első antitestes immunterápiát dolgoztak ki

Rákbeteg kutyákon segítő immunterápiát dolgoztak ki bécsi kutatók - ez a világon az első módszer, amely célzottan antitesteket vet be.

A szakértők azt a jellegzetességet használták ki, hogy egy emberi tumorsejtek felszínén gyakran megtalálható receptor szinte azonos formában jelenik meg a kutyáknál is. A Bécsi Állatorvosi Egyetem (Vetmed) kutatói tanulmányukat a Molecular Cancer Therapeutics című szaklapban mutatták be.

Ahogy az embereknél, a kutyáknál is elterjedtek a tumorok: csaknem minden második ebnél kialakul rákos megbetegedés a tizedik életévtől. Az emberek számára kifejlesztett sok rákterápiát bevetnek kutyáknál is, a tumorok antitestekkel való célzott kezelését azonban még nem alkalmazták négylábúaknál.

Mivel a rákos sejtek a felszínükön bizonyos antigéneket hordoznak, a molekulákhoz megfelelő antitestek kapcsolódhatnak. Ezek megakadályozhatják a tumornövekedést azáltal, hogy olyan mechanizmust váltanak ki, amely zavaró jelet küld a rákos sejtbe, és beindítja annak halálát.

Vetmed Messerli Kutatóközpontjának, a Bécsi Egyetemnek és a Bécsi Orvosi Egyetemnek a szakértői rájöttek, hogy egy az emberi tumorsejtekben gyakori receptor - az úgynevezett epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) - felépítésében csupán négy aminosavban különbözik az ebekben megtalálható változattól.

Az embereknél képződő antitesteket a kutatók a kutyáknak megfelelően alakították át. Kutyák sejtjein végzett vizsgálatok során megmutatkozott, hogy az újonnan kifejlesztett antitest nagyon célzottan kapcsolódik az állati ráksejthez.

A szakértők reményei szerint a kutyák jól reagálnak majd a rákellenes antitestekre - ezt hamarosan klinikai vizsgálatok révén derítik ki. A jövőben ezáltal nemcsak a rákbeteg kutyák terápiája, de már a diagnosztika is lényegesen javulhat - mondta el Erika Jensen-Jarolim, a kutatás vezetője.

Ráadásul lehetőség adódik ugyanis arra is, hogy jelzőmolekulát csatoljanak az antitestekhez. Így amennyiben az antitest a rákos sejthez kapcsolódik, a csatlakozott molekula - ebben az esetben egy radioaktív izotóp - láthatóvá tehető. Így könnyen kideríthető, hol találhatók a testben tumorok és áttétek.

"A Bécsi Állatorvosi Egyetem lesz a világ első központja, amely a legmodernebb immunológiai rákdiagnózist kínálja a kutyáknak" - mondta Jensen-Jarolim.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Miért jönnek Magyarországra a külföldi dolgozók, ha Nyugat-Európában sokkal többet keresnének?

Miért jönnek Magyarországra a külföldi dolgozók, ha Nyugat-Európában sokkal többet keresnének?

Az ukrán dolgozók az oroszok elleni háború óta csak „átutazók”, döntő többségében az ázsiai munkaerőre álltak át a magyar cégek, ha külföldiekben gondolkodnak. Óriásit ugrott a fülöp-szigeteki munkavállalók száma, de továbbra is nagy számban hoznak be vietnámi, legújabban pedig kirgiz dolgozókat. Bár az átlag ázsiai dolgozó számára jobb a bérszínvonal Magyarországon az otthoni lehetőségeihez képest, azért a nyugat-európai fizetésekkel még nem tudják felvenni a versenyt a legnagyobb itthoni cégek sem. Cikkünkből az is kiderül, mi a titka annak, hogy sok dolgozó mégis Magyarországot választja.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×