Az új eszközön lévő pöttyök elszíneződéséből lehet következtetni arra, hogy aki rálehelt, tüdőrákos-e.
Maga a módszer nem újdonság, az eszköz azonban igen: a tudósok régóta tudják, hogy a tüdőrákban szenvedők leheletének kémiai összetétele megváltozik. A kutyák ez alapján meg tudják különböztetni a daganatos betegeket az egészségesektől.
Ennek oka, hogy a rákos sejtek kémiai anyagokat bocsátanak ki, úgynevezett illékony szerves vegyületeket, amelyeket aztán a betegek kilélegeznek.
Korábban az orvosok bonyolult gépekkel végeztek drága, és nehezen kiértékelhető vizsgálatokat, hogy az eredményekből megállapítsák a betegséget. Ezekhez képest az új eszköz rendkívül olcsó és egyszerű megoldást nyújt.
Már a korai szakaszban kimutatja a daganatot
A kutatók 21 egészséges, és 122, különböző tüdőbetegségben szenvedő emberrel próbálták ki a találmányt, közülük 49-en rákosok voltak. A daganatos betegek háromnegyedénél az eszköz kimutatta a kórt, akár nagyon korai stádiumban is.
Ez utóbbi azért nagyon fontos, mert a tüdőrák korai szakaszában nem mutatkoznak különösebb tünetek, így nehéz észrevenni abban a stádiumban, amikor még hatékonyan kezelhető.
A szakértők szerint ugyanakkor még tovább kell fejleszteni az új eszközt, mielőtt a klinikai gyakorlatba is bevezetik.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni