A Gömböc olyan test, amelynek egyetlen stabil és egyetlen úgynevezett instabil egyensúlyi pontja van - mondta az InfoRádiónak Domokos Gábor akadémikus.
A stabil az, ahol megáll egy test, mintha egy ceruzát az asztalra fektetnénk, az instabil pedig, ha a ceruzát a hegyén próbáljuk meg egyensúlyozni - magyarázta a kutató.
Bizonyították a sejtést
Domokos Gábor elmondta: korábban csak egy sejtés volt csak arról, hogy létezik egy ilyen test. Vlagyimir Igorjevics Arnold fogalmazta meg, hosszú ideig azonban senki sem tudta bebizonyítani.
"Mi készítettünk egy ilyet, és sikerült fizikailag is legyártani" - tette hozzá a tudós.
A Gömböc egy ovális, gömbölyded alak, amely azért kapta nevét, mert duci, ám se nem lapos, se nem hosszúkás. Matematikailag is az ilyen (1,1) egyensúlyi helyzetű formák azok, amelyek a legkevésbé laposak és hosszúkásak - közölte Domokos Gábor.
Keljfeljancsi tudományosan
Az akadémikus hozzátette: a Gömböc úgy viselkedik, mint egy kelfeljancsi, előbb vagy utóbb visszaáll a stabil helyzetébe, bárhogyan is teszik le, de nincs benne ólom, tehát homogén anyagból készült.
Domokos Gábor úgy véli, találmányukat leginkább a természeti formák megismerésében használhatják majd. A Gömböchöz hasonló ugyanis például egyes teknősök páncéljának mintázata, amelynek segítségével képesek visszafordulni akkor is, ha páncéljukkal lefelé teszik őket a földre.
"A természet kitalált ehhez hasonló formákat, és most, hogy értjük ennek a formának a matematikáját, jobban fogjuk érteni a természetet is" - mondta Domokos Gábor.
A tárgyat, amelyről a világ egyik legtekintélyesebb matematikai szaklapja a Mathematical Intelligencer címlapon számolt be, Domokos Gábor a Princeton Egyetemen kutató Várkonyi Péterrel közösen alkotta meg.