A kábítószeres élmények apostola, Timothy Leary után 40 évvel az amerikai John Hopkins Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a megfelelő anyagok használatával a misztikus élmények laboratóriumi körülmények között is kiválthatók és vizsgálhatók.
A pszichiátriában a hatvanas évek óta mereven elutasították a hallucinogén anyagok felhasználását terápiás célokra, mostanában azonban felpuhult ez az álláspont.
A nagy-britanniai pszichiátriai társaság márciusban 30 éve először vitatta meg a kérdést. Sok szakember szerint a varázsgombákban található hatóanyagokat a depresszió, a kábítószer-függőség és az elviselhetetlen fájdalom kezelésében is lehetne használni.
A pszilocybin nevű aktív hatóanyagot tartalmazó gombákat egyébként a tavalyi tiltó törvényig szabadon árusították a londoni piacokon.
Bizonyított hatás
Az amerikai kísérletben harminc középkorú, vallásos-spirituális érdeklődésű önkéntes vett részt, akik nyolcórás kábítószeres "utazásokon" vettek részt, az egyiken a hallucinogén hatású pszilocybint kapták, míg a másikon az ilyen hatással nem rendelkező ritalint. A résztvevők természetesen nem tudták, hogy éppen melyik anyagot kapják.
A kísérleti alanyok egyharmada a pszichocybin-nel történő utazást életük legmélyebb spirituális élményeként jellemezte, kétharmaduk pedig az öt legjelentősebb élményük közé sorolta.
Az esetek több mint 60 százalékában a kutatók bizonyítottnak látják, hogy az elfogadott pszichiátriai fogalmak szerinti "teljes misztikus élményt" éltek át a résztvevők. Sokan az első gyermekük születéséhez vagy egy közeli rokonuk halálához hasonlították az élmények mélységét.
A hatás legalább két hónapig tart, az önkéntesek 80 százaléka arról számolt be, hogy jelentősen javult az élettel való elégedettsége, boldogabbnak érezte magát. Rokonok, kollégák, ismerősök megerősítették a pozitív változásokat.
Segítő az utazáshoz
Roland Griffiths professzor, az amerikai kísérlet egyik vezetője kijelentette: ha a hallucinogén anyagokat gondos előkészítés után, kontrollált körülmények között használják, akkor a kiváltott misztikus élmények pozitívan befolyásolhatják egy ember személyiségét.
A gondosan megtervezett körülményekre azért van szükség, mert a kísérletben résztvevők egyharmada ijesztő élményekről is beszámolt, egyesek a paranoia tüneteit mutatták.
A kutatók hangsúlyozzák: a pszichocybinnek nincs roncsoló vagy függőséget okozó hatása, de a résztvevőknek külső segítőre is szükségük lehet, aki átsegíti őket az ijesztő élményeken.
Ezért állt le a Déli pályaudvar