eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles

A spanyol futballválogatott a magyar Aranycsapat nyomában - videókkal

Csodálatos évet tudhat maga mögött a spanyol válogatott. Mi több: története legszebb esztendejét. 2008-ban a Selección Española megnyerte az Európa-bajnokságot, átvette a vezetést a FIFA világranglistáján, s immár huszonnyolc mérkőzésre növelte veretlenségi sorozatát. A legkedvezőbb számítás szerint sem volt huszonnégy év óta olyan esztendő, amelyben a válogatott sikerei elhomályosították volna a klubokét. Most igen.

Az év elején Luis Aragonés válogatottja a negyedik helyen állt a FIFA világranglistáján. Sok jót ígérő helyezés, de a kalibráláshoz érdemes tudni, hogy 2006 (12.) óta 1999 óta mindig a harmadik és a hetedik hely között zárta az évet. Ezek a helyezések jobbak, mint amilyeneket a válogatott elért az időközben lezajlott nagy világversenyeken. A spanyolok általában jól, vagy kifejezetten jól szerepeltek a selejtezőkben és a csoportmérkőzéseken, de aztán hamar elbuktak az egyenes kieséses szakaszban.

Az európai szövetségi kapitányok egyik (akkori) korelnöke, Luis Aragonés 2004-ben, 66 éves korában lett szövetségi kapitány. Miután egy jó húsz évvel ezelőtti rövid időszakot leszámítva soha nem dolgozott a Real Madridnál vagy a Barcelonánál (1987-88-ban rövid ideig volt a Barça edzője), a nemzetközi futballéletben talán kevésbé számított respektált edzőnek, mint Spanyolországban. 757 mérkőzésen dirigált a Primera Divisiónban, ez spanyol rekord. Pályafutása nagy részét az Atlético Madridnál töltötte, amelyet négy korszakban is irányított.

Kapitányi pályafutása első időszakában egykori kedvenc klubjának játékosaira építette a válogatottat. Meg persze, hagyományosan, a Real Madrid és a Barcelona (nem túl sok) spanyol játékosára. Velük vett részt a 2006-os világbajnokságon, ahol a Vörös Fúria a nyolcaddöntőben kiesett a Zinedine Zidane vezette francia válogatottól. A vártnál gyengébb szereplés ellenére Aragonés - akinek korábban Thierry Henry elleni rasszista megnyilvánulása nemzetközi botrányt keltett - maradhatott a posztján, ami egyrészt jelezte nagy hazai tekintélyét, másrészt nem tűnt túl jó ötletnek néhány hónappal később.

A spanyolok ugyanis rosszul kezdték a selejtezőket, s miután kikaptak az északírektől és a svédektől is, veszélybe került Luis Aragonés állása. 2006. november 15-én, Cádizban barátságos meccsen a románok is legyőzték őket. Ám 2007 tavaszán hirtelen magára talált az addigra a FIFA-ranglistán nyolcéves mélypontra jutott válogatott. Sőt, az esztendő végére megnyerte a csoportját, miközben veretlen maradt. A cádizi az idők távlatában "történelmi" vereség lett: azóta sem kapott ki a Vörös Fúria.

Ázsiója csak még tovább növekedett 2008 elején, miután Joan Capdevila góljával Málagában 1-0-ra legyőzte a világbajnoki ezüstérmes francia válogatottat. A kapitány akkorra még nem találta meg Eb-csapatát, játszott régi - s később "elfelejtett" - motorosai közül Pablo, a kontinensbajnokságon egy tétnélküli meccs kivételével mellőzött Juanito és Albiol és pályán volt Riera és Ángel is.

Másfél hónappal később a spanyolok, ezúttal Elchében, ugyancsak 1-0-ra nyertek, méghozzá a világbajnok olasz válogatott ellen. Nehezen, David Villa a 78. percben elért szenzációs góljával kiharcolt győzelem volt. Mondják, a barátságos meccsek nem sokat számítanak - de e találkozóra mérföldkőként tekintenek a spanyolok.

A Marca másnap a "barátságos mérkőzések világbajnokának" kiáltotta ki a csapatot, de ennél lényegesen fontosabb volt, hogy a játékosok elhitték: így, együtt, bárkit le tudnak győzni. A legnagyobb riválisnak, a legfélelmetesebb ellenfélnek titulált Squadra Azzurra legyűrése gátakat szakított át a játékosokban.

Aragonés, két espanyolos, Luis García és Fernando Riera kivételével, csak olyanokat játszatott azon a mérkőzésen már, akiket benevezett az Európa-bajnokságra is. Kezdett kialakulni a csapata - sőt, mindenki azt gondolta, már ki is alakult. A korábbiakhoz képesti legfontosabb változás a Villarreal óriási formába lendült, a 32. évében járó, veterán középpályás, a brazil származású Marcos Senna reaktiválása volt. Vele sokkal hatékonyabb lett a középpályás sor.

Spanyolországban, persze, sokkal több jó játékos van, mint amennyi egy csapatba, vagy akár egy 23-as keretbe befér. Ezért több mellőzött játékost is ajánlgatott a sajtó - a leghevesebben Raúlt, a Real Madrid kapitányát, aki szinte újjászületett a 2007-2008-as idényre. Tizennyolc bajnoki góllal segítette bajnoki címvédéshez a királyi klubot, ilyen sok gólt egyszer sem lőtt a mostani évezredben a Primera Divisiónban.

Aragonés azonban, "Raúl-ügyben" rendíthetetlen maradt. Kétségtelen szerencséje, hogy támadhatatlan érv volt döntése mellett, hogy a csapata Raúl nélkül is nyert. Ugyanakkor ellenérzéseket váltott ki, hogy az emblematikus játékost csak azért mellőzte, mert a 2006-os világbajnokság alatt személyes vitába keveredtek. A konfliktus csak erősítette, hogy egy, a világbajnokság után megjelent cikkben a csatár bírálta a szakvezető szakmai döntéseit a németországi tornán. Aragonés a 2006 őszi első két Eb-selejtező óta következetesen mellőzte a csatárt, aki, s ez is hozzátartozik a teljes képhez, azon a két mérkőzésen nem játszott jól.

Könnyű úgy mellőzni Raúlt, hogy David Villa és Fernando Torres a két csatár - mondták az irigyek, ám a realistábbak úgy látták, Raúlnak, ha elfogadja a "dzsóker" szerepét, helye lenne a keretben. A konfliktus nem szakmai jellege csak még inkább nyilvánvalóbbá vált, amikor a kerethirdetéskor Aragonés, miután a 18 éves Bojan Krkic, bár meghívást kapott az Eb-keretbe, fáradtságra hivatkozva lemondta az Eb-szereplést. Raúl helyett a Primera Divisiónból kiesett Zaragoza csatára, Sergio Garcia került a végleges keretbe - ki gondolná, hogy tényleg jobb Raúlnál?

Egyébként, némi túlzással, a kerethirdetésnél az összes kapitány közül Luis Aragonés keltette a legnagyobb meglepetést. Ahhoz képest, hogy az eredményei alapján nem kellett volna változtatnia, öt újoncot nevezett a keretbe: a kapus Palopot, Santi Cazorlát, Sergio Garcíát, Fernando Navarrót és Rubén De la Redet. Vajon miért csak 2008 áprilisa után talált rájuk?

Ma már talán mindegy is, lényeg, hogy jót húzott a keret összeállításával. Még ha a Real Madrid és a Barcelona hívei nehezen is emésztették meg, hogy a saját csapatukból két (Iker Casillas, Sergio Ramos), illetve három (Andres Iniesta, Xavi Hernández, Carles Puyol) játékos fért csak be a huszonhárom közé. Szemben a Liverpool (Pepe Reina, Álvaro Arbeloa, Xabi Alonso, Fernando Torres) és a Primera Divisiónból majdnem kieső Valencia (Raúl Albiol, David Silva, David Villa, Carlos Marchena) négyével. Az 1950-es világbajnokság óta először fordult elő, hogy ilyen kevés játékos képviselje a Real Madridot.

Ám ezekről a kérdésekről már egyetlen szó sem esett a torna alatt. A spanyolok ugyanis teljes gázzal nyitottak: 4-1-re megverték Guus Hiddink az UEFA-kupa-győztes Zenitre és a CSZKA Moszkvára épített orosz válogatottját. David Villa mesterhármast szerzett - a spanyolok a 2000-es Eb óta először szereztek négy gólt nagy tornán.



Ugyancsak a múlt ezred utolsó kontinensbajnokságán fordult elő, hogy valaki három gólig jusson az Eb-n. Villa az Európa-bajnoki döntők történetében mindössze a hetedik játékos lett, aki mesterhármast ért el.Sokkal nehezebb győzelmet hozott a svédek elleni meccs: a két csapat túl jól ismerte egymást ahhoz, hogy látványos meccset lehessen játszani. Fernando Torres szerezte az első gólt, de azt Ibrahimovic kiegyenlítette. Aztán a 92. percben jött David Villa, aki megnyerte a mérkőzést, s már, a harmadik mérkőzésüktől függetlenül, továbbjuttatta a spanyolokat.



A két innsbrucki mérkőzés után következett egy salzburgi: Aragonés ráadásul pihentette a kulcsembereit. A címvédő görög ellen egy ideig még a veretlenségi széria is veszélyben forgott, ám a második félidőben érvényesült a spanyolok nagyobb tudása. De la Red óriási gólt lőtt, aztán Güiza, a spanyol gólkirály is letette a névjegyét a hajrában.



A Vörös Fúria sorozatban kilencedik mérkőzését nyerte meg ezzel. Hasonló sorozatra a történetében mindössze egyszer, 1924 és 1927 között volt példa. Akkor az olaszok ellen ért véget a széria - a negyeddöntőben most is a Squadra Azzurra következett.

Az olaszok ellen a spanyolok tétmérkőzésen 1920-ban (!), az antwerpeni olimpián nyertek legutóbb. A rossz sorozat most sem szakadt meg, a jó meg véget ért - de ezt alkalmasint egyetlen spanyol játékos sem bánta.

Minden közülük megszólaló azt mondta a torna után, hogy a sikeres tizenegyes-párbajjal véget ért volt a kulcsmérkőzés, akkortól már tudták, meg fogják nyerni az Európa-bajnokságot. Iker Casillas volt a meccs hőse: két kísérletet is hárított a szétlövésben. Az utolsó tizenegyest egyébként Cesc Fabregas értékesítette, aki 16 éves kora óta nem lőtt tizenegyest tétmérkőzésen.



Az elődöntőben a minden csapatrészében jobb spanyol legénység a torna során másodszor is háromgólos vereséget mért az oroszokra. David Villa az első félidőben megsérült, ám a helyére beálló Cesc Fabregas a mezőny legjobbjaként tündökölt. A spanyolok a gól nélküli első félidő után Xavi, Güiza és Silva találatával simán, 3-0-ra nyertek.

4

A bécsi fináléban a németek az első öt percben futballoztak a legjobban. Miroslav Klose azonban kihagyta a legnagyobb helyzetüket. Lassan magukra találtak a spanyolok. Az egyik támadás során Christoph Metzelderről a saját kapujára pattant a labda - Jens Lehmann hihetetlen reflexszel hárított.

A 33. percben ellenben a német kapus sem segíthetett. A tizenhatos előtti területre belőtt labdára Fernando Torres és Philipp Lahm rajtolt. A spanyol erőszakosan megelőzte a tétovázó védőt, s 15 méterről, a jobbösszekötő helyéről a kapu jobb sarkába emelte a labdát.



Ez a találat eldöntötte a kupa sorsát, a németek nem tudtak kiegyenlíteni. Sőt, a hajrában Marcos Senna előtt ziccerben ment el a labda, Andres Iniesta spiccelését Lehmann hárította, s ugyancsak a lassan csapata legjobbjává előlépő kapus ütötte szögletre Sergio Ramos közeli fejese után a labdát.

A spanyolok nem bánták, hogy egyikből sem lett gól. Így is megnyerték az Európa-bajnokságot, 1964 után első nagy tornájukat.

A spanyolok taroltak az egyéni díjak kiosztásakor: David Villa lett a gólkirály, Xavi az MVP, Fernando Torres a döntő legjobb játékosa, s nem kevesebb, mint kilenc spanyol került a huszonhármas All-Star-keretbe: Iker Casillas, Carlos Marchena, Carles Puyol, Marcos Senna, Xavi Hernández, Cesc Fabregas, Andres Iniesta, Fernando Torres és David Villa.

A torna után nagy ünneplés kezdődött Spanyolországban, szövetségi kapitány-kereséssel. Luis Aragonés nem hosszabbította meg a szerződését, állítólag azért, mert nem érezte, hogy a szövetség vezérkara nem kérte őt elég lelkesen a folytatásra. Vicente Del Bosque lett az utóda, aki a legutóbbi spanyol BL-győztes (Real Madrid, 2002) edzője volt.



Nem forgatta fel a csapatot, miért is tette volna? Bevetett néhány új játékost, de elsősorban csak azért, mert ősszel több sérült Eb-győztesre nem számíthatott egy-egy mérkőzésen. Hat mérkőzésen van túl kapitányként - hat győzelemmel.

A világranglista élén vette át a Vörös Fúriát (a spanyol a hatodik válogatott, amelyik az 1993-as kezdet óta az élen állt-áll, egyben az első, amelyik a múltban nem nyert világbajnoki címet), s ott is tudta tartani.

Győzött Dániában (3-0), sikerrel vett négy (!) vb-selejtezőt, köztük a belgák elleni idegenbeli mérkőzést, s így az angolok és a hollandok mellett egyike Európa három, a kvalifikációs sorozatban még százszázalékos csapatának, aztán legyőzte a chileieket is, 3-0-ra. Immár újra nyolc mérkőzésnél tart a csak győzelemből álló sorozat, a február 11-i, az angolok elleni sevillai mérkőzés ismét csúcsbeállítást jelentene.



A Vörös Fúria 2007-es mérlege 12 mérkőzés, tíz győzelem, két döntetlen. A 2008-as 16 mérkőzés, 15 győzelem, 1 döntetlen - de ez utóbbit is végül "megnyerte" a csapat az olaszok ellen, az Európa-bajnokságon, tizenegyes-párbajban. Az összesített mérleg, 28 mérkőzésből 25 győzelem, három döntetlen, futballtörténelmi léptékkel is a legjobbak közé emeli a spanyol csapatot.

Mindössze hat válogatottnak van huszonnyolcnál hosszabb veretlenségi szériája, köztük a rekorder brazilnak (36, 1993 és 1996 között), Javier Clemente spanyol válogatottjának (31, 1994 és 1998 között), s a magyar Aranycsapatnak (30, 1950 és 1954 között).

Címlapról ajánljuk

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Bárki is nyer az amerikai elnökválasztáson, ezt az ígéretet senki sem tudja betartani

Bárki is nyer az amerikai elnökválasztáson, ezt az ígéretet senki sem tudja betartani

Az amerikai elnökválasztási verseny véghajrájában Donald Trump és Kamala Harris egymással versengő terveket hangoztat azzal kapcsolatban, hogy középosztálybeli munkahelyeket hoznak létre a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező munkavállalók számára a feldolgozóipar újjáélesztésével. A két elnökjelölt azonban nemcsak a választópolgárok egy letűnt korszak iránti nosztalgiájára játszik, hanem figyelmen kívül hagyja azt is, hogy a feldolgozóipar jelenleg a növekedés és a lehetőségek forrásaként kisebb (az idők folyamán lecsökkent) szerepet játszhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×