eur:
407.74
usd:
374.75
bux:
0
2024. november 1. péntek Marianna

Schustert kirúgták, de ki az igazi hibás Madridban?

Reggel még úgy keltünk fel, hogy Bernd Schuster a Real Madrid edzője, este pedig majd úgy fekszünk le, hogy Juande Ramosnak hívják a vezetőedzőt. Váratlan fordulat az edzőváltás a hetek óta az európai futballsajtó uraló krízisben? Alighanem igen. De nem azért, mert a helyzet nem érett meg erre? Csak meglepő az időzítés - meg még néhány apróság.

A Real Madrid kilencpontos hátrányba került a bajnokságban a Barcelonával szemben - sokan már most azt mondják, eldőlt a Primera División 2008-2009-es idényének elsősége. Ameddig a katalánok immár sorozatban húsz veretlen mérkőzésen vannak túl, a Madrid az utóbbi hetekben csak vergődik.

A csapat kiesett a harmadik ligás Real Unionnal ellen az országos kupasorozatból, s október 21. óta - a bajnokságban, a Bajnokok Ligájában és a Király-kupában - tizenkét mérkőzéséből csak négyet nyert meg, azokat is csak "szűken" egy góllal.

Már nincs is BL-induló helyen

A legutóbbi, a Sevilla elleni hazai vereség után (ami egyébként az idény első bajnoki bukása volt a Bernabéuban, a BL-ben a Juventus már korábban legyőzte a madridi "szentélyben" a királyi klubot) visszacsúszott a Primera Divisiónban az ötödik helyre. Az elmúlt két teljes szezonban egyszer sem fordult elő, hogy a Madrid ne állt volna BL-indulást (beleértve: selejtezőt) jelentő helyen.

Közben egyre inkább nőtt az elégedetlenség a csapattal szemben. Bernd Schuster állása egyszer már veszélybe került, ám akkor Ramon Calderón megerősítette az edzőt, majd extra prémiumot ígért a játékosoknak, kijelentve, ha megnyeri a csapat az el Clásico előtti öt mérkőzését, fejenként 120 ezer eurós prémiumot kapnak. A sorozat négyötödén vagyunk túl, az első két győzelmet két vereség követte.

Ki mindezért a hibás? Alighanem ez az egyik alapkérdés a mostani helyzetben. A játékosok? Az edző? A sportigazgató? Az elnök? Vagy az orvosi stáb, amely nem tudta kivédeni, hogy ne dőljenek ki sorra a futballisták a sorból? A goal.com című internetes portál közölte ankétjának eredményét, amely az alapkérdésre keresett választ.

Calderón és Mijatovics a felelős?

Az eredmény éppen olyan meglepő, mint a Madrid őszi szereplése. Ennek alapján a szurkolók 59 százaléka szerint a vezérkar (beleértve az elnököt és a sportigazgatót) a bűnös. Huszonegy százalék a játékosokat hibáztatja, s csak húsz százalék gondolja, hogy Schuster személye, illetve munkája a bajok forrása.

A sajtóhírek szerint a német edző elküldése mellett elsősorban a sportigazgató, Predrag Mijatovics kardoskodott. Nem kell hozzá nagy rosszindulat, hogy megállapítsa az ember: neki kifejezett érdeke volt valakiben gyorsan megtalálni a bűnbakot. Élvezi Calderón elnök bizalmát, ellenben a szurkolók már többször is kikezdték.

A felelőssége elvitathatatlan, például abban, hogy az elmúlt két nyár igazolásai nem voltak sikeresek. Több a Madrid múltjához, presztízséhez, nívójához méltatlan futballista is a klubhoz került. Mijatovics elégedetlen volt a csapat teljesítményével és így Schuster munkájával - de legalább annyira dühös volt az edző hétfői kijelentése miatt.

Schuster feladta az el Clásicót?

Ezúttal igaz a "Ne szólj szám, nem fáj fejem" közmondás: Schuster ugyanis azt találta mondani, hogy a Real Madridnak nincs esélye a hétvégén a Camp Nouban, a Barcelona ellen. "A mostani Real Madrid számára lehetetlen vállalkozás nyerni Barcelonában. A Barca mostanában remekül játszik, ez az ő éve. Mi legfeljebb abban reménykedhetünk, hogy tudunk egy jó meccset játszani."

Az egyébként alighanem kilencven százalékig igaz mondással (a maradék tíz százalékot a futball örök kiszámíthatatlansága jelenti) Mijatovicsnak baja volt. Szerinte ilyet soha nem mondhat a Real Madrid edzője. Főleg, ha - attól függetlenül, hogy játékosként is szolgálta a királyi klubot - a Barcelona és az Atlético Madrid futballistája is volt.

Nem kétséges: a Barcelona most jobban áll, mint a Madrid. Nem csak a táblázaton, az egyszerű tény. De sokkal gazdaságosabban és sikeresebben is működik. Vegyük csak azt a tényt, hogy a katalánok mostani alapcsapatából - egyébként a jelenlegi európai elitben példátlanul - öten is gyakorlatilag saját nevelésű játékosok.

Victor Valdéz, Puyol, Iniesta, Xavi, Messi mellett a két viszonylag sokat játszó tartalék, Busquets és Krkic sem viselte még más klub mezét. A Real Madridnál csak Iker Casillas és Raúl tartozik ebbe a kategóriába, esetleg Guti, s a peremember Miguel Torres. (A saját nevelésű Rubén de la Red a Getaféból lett válogatott.) A csapatkapitány és a nemrégiben az 500. mérkőzésén is túlkerült Guti nevelése inkább a másfél évtizeddel ezelőtti, mint a mostani munkát dicséri.

Juande Ramos az idény végéig szerződött

Alkalmasint a fentiekben vázolt tények is közrejátszottak abban, hogy néhány napja, amikor Míchel (a nyolcvanas-kilencvenes évek legendás játékosa) lemondott utánpótlás-igazgatói állásáról, a szurkolók tüntettek, kiabálva, hogy több fiatal játékost építsenek be, s kevesebbet vásároljanak. (Mas vantera, menos de fuera.)

Bernd Schuster helyére Juande Ramos került. Spanyol edző, mégpedig, ha a nemzetközi kupákban való eredményességet nézzük, az utóbbi fél évtized legeredményesebb spanyol klubedzője. A Sevilla korábbi sikertrénerének, a kétszeres UEFA-kupa-győztesnek a kinevezése talán csak annyiban kelthetett meglepetést, hogy néhány hete bukott emberként kellett távoznia Londonból, a Tottenhamtől.

A szerdai BL-mérkőzés csak "papíron" lesz az övé, még szinte meg sem ismerkedett a játékosokkal. Alkalmasint legfeljebb a pszichológiai felkészítésben végezhet alapos munkát az el Clásico előtt is, a szombat is nagyon közel van. A szezon második fele ellenben az övé lesz. Az idény végéig kötött szerződést - hogy utána mit hoz az élet, lehetetlen megjósolni.

Ramos kitűnő edző, felrázhatja a Madridot, ugyanakkor arra kell felkészülnie, hogy üres kézzel zárja majd az idényt. A bajnoki címre nincs sok esélye a csapatának (függetlenül attól, hogy két éve, amikor Capellóval bajnok lett a Madrid egy bizonyos szakaszban nyolc pont volt a Barcelona előnye), s a Bajnokok Ligája megnyerése is csodaszámba menne.

Címlapról ajánljuk
November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.

Madaras Norbert: a szövetségi kapitányoknak új csapatot kell építeniük

Csütörtökön kiderült: az új olimpiai ciklusban is maradhat a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya Varga Zsolt, a női válogatottat pedig az eddigi társkapitány, Cseh Sándor egyedül irányítja. Szerződésük 2+2 évre szól. A jövőről a szövetség néhány hete újraválasztott elnöke nyilatkozott az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Rákapcsolt a forint a fontos amerikai adatok után

Rákapcsolt a forint a fontos amerikai adatok után

Átmeneti erősödéssel kezdett a forint a pénteki magyar munkaszüneti napon, az euró jegyzései 408 alá süllyedtek, de aztán délelőtt újra esni kezdett a magyar fizetőeszköz, és így délre 409-ig emelkedett az euró. A Sociéte Generale francia befektetési bank pénteki piaci összefoglalójában azt írta, hogy szerintük a forint esése miatt a jövő hét második felében, az amerikai elnökválasztási eredmény ismeretében akár rendkívüli MNB kamatemelés is jöhet, amelynek mértéke akár 100 bázispontos, vagy nagyobb is lehet. A világ nagy részén zavartalanul folyik pénteken az elektronikus kereskedés, és a tőzsdék jelentős része is nyitva van. Délután a forintnak új erőt adott, hogy a dollár esni kezdett a friss amerikai munkaerőpiaci adatok után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×