eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Koltay András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora interjút ad hivatalában a Magyar Távirati Iroda újságírójának 2019. február 20-án.
Nyitókép: Mohai Balázs

Ludovika – Könyv nem csak a háromszáz éves magyar tisztképzésről

Koltay András, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemrégiben leköszönt rektora, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke az InfoRádióban elmondta, a közérthető kiadvány arra is választ nyújt, mi befolyásolhatja jövőbeni döntéseinket.

A Ludovika története sikeres és felemelő történet – mondta az InfoRádiónak Koltay András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) korábbi rektora, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke a Ludovika című kötet bemutatója után. Az NKE könyvkiadójának gondozásában megjelent könyv kapcsán is hangsúlyozta: a Ludovika a magyar szabadság egyik jelképe.

"Minden állam, minden nemzet evidens módon kell, hogy őrizze a maga függetlenségét és autonómiáját. Nekünk, magyaroknak bőven kijutott a történelmi sorscsapásokból, de a magyar nyelvű tisztképzés ügye végül sikerrel járt.

Egy egységesülő Európában is ez egy nagyon világos üzenet"

– ecsetelte Koltay András, hozzátéve, a nemzetközi együttműködések, partnerségek természetesen elengedhetetlenül szükségesek. Az egyetem vezetőjeként arra is kereste a választ, hogy az NKE-nek a Ludovika helyén mi a szerepe, feladata.

"Az örökség nem csak fekete vagy fehér, bőven vannak benne felemelő és tragikus pillanatok is, nekünk ezzel az egésszel kell kezdenünk valamit, és ebből a mai kor számára egy érvényes, átélhető üzenetet megfogalmazni" – mondta.

A tisztképzés 1715-ig vezethető vissza, ekkora időtávot ölel fel a Ludovika című könyv, amely két éven át készült, és széles olvasóközönséget is kíván megcélozni, nem csak a történet- vagy hadtudomány iránt érdeklődőket.

"Mindenkit, aki felteszi magában a kérdést néha, hogy mi az, amit a magyar történelemből tanulhat, mi az, ami a saját döntéseit vezérelheti, befolyásolhatja a jövőben.

A könyv ezért laikusok számára is abszolút megérthető és befogadható. Egy olyan történetet mesél el, amelyben mint cseppben a tenger megmutatja magát az elmúlt 300 év magyar történelmének egésze, a sok szabadságküzdelem, a függetlenséghiány, a nemzeti sorstragédiák, úgy mint a tanácsköztársaság, Trianon, a kommunizmus negyven éve vagy a két világháború" – mondta Koltay András.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×