A Ludovika története sikeres és felemelő történet – mondta az InfoRádiónak Koltay András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) korábbi rektora, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke a Ludovika című kötet bemutatója után. Az NKE könyvkiadójának gondozásában megjelent könyv kapcsán is hangsúlyozta: a Ludovika a magyar szabadság egyik jelképe.
"Minden állam, minden nemzet evidens módon kell, hogy őrizze a maga függetlenségét és autonómiáját. Nekünk, magyaroknak bőven kijutott a történelmi sorscsapásokból, de a magyar nyelvű tisztképzés ügye végül sikerrel járt.
Egy egységesülő Európában is ez egy nagyon világos üzenet"
– ecsetelte Koltay András, hozzátéve, a nemzetközi együttműködések, partnerségek természetesen elengedhetetlenül szükségesek. Az egyetem vezetőjeként arra is kereste a választ, hogy az NKE-nek a Ludovika helyén mi a szerepe, feladata.
"Az örökség nem csak fekete vagy fehér, bőven vannak benne felemelő és tragikus pillanatok is, nekünk ezzel az egésszel kell kezdenünk valamit, és ebből a mai kor számára egy érvényes, átélhető üzenetet megfogalmazni" – mondta.
A tisztképzés 1715-ig vezethető vissza, ekkora időtávot ölel fel a Ludovika című könyv, amely két éven át készült, és széles olvasóközönséget is kíván megcélozni, nem csak a történet- vagy hadtudomány iránt érdeklődőket.
"Mindenkit, aki felteszi magában a kérdést néha, hogy mi az, amit a magyar történelemből tanulhat, mi az, ami a saját döntéseit vezérelheti, befolyásolhatja a jövőben.
A könyv ezért laikusok számára is abszolút megérthető és befogadható. Egy olyan történetet mesél el, amelyben mint cseppben a tenger megmutatja magát az elmúlt 300 év magyar történelmének egésze, a sok szabadságküzdelem, a függetlenséghiány, a nemzeti sorstragédiák, úgy mint a tanácsköztársaság, Trianon, a kommunizmus negyven éve vagy a két világháború" – mondta Koltay András.