eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pixabay.com

Hiába hadakozott Mexikó, hogy ne kerüljenek kalapács alá műkincsei Párizsban

120 értékes régiség közül 95 a mexikói kulturális örökség része - állítja a közép-amerikai ország.

Megtartották szerdán Párizsban a prekolumbiánus műkincsek árverését, amelynek törlését el akarta érni Mexikó a francia hatóságoktól, mondván az eladásra kínált több mint 120 régiség közül 95 a mexikói kulturális örökségből származik.

Mexikó franciaországi nagykövete, Juan Manuel Gómez-Robledo keddi párizsi sajtótájékoztatóján közölte, hogy az ügyészséghez fordultak a Millon aukciósház által szervezett árverés leállíttatása érdekében.

A mexikói kormány szerint

az akár több tízezer eurót is érő műkincsek, köztük szobrok, maszkok és dísztárgyak Mexikó területéről, az olmék és maja kultúrából, a gyarmatosítás előtti időkből származnak.

Alexande Millon, az aukciósház elnöke visszautasította az állításokat, és szerdán hangoztatta, hogy a Manichak és Jean Aurance gyűjteményéből származó műkincsek minden jogi feltételnek megfelelnek, a tulajdonosok igazolni tudják eredetüket. A gyűjtemény első darabját 1963-ban egy párizsi galériában vásárolták.

"Mexikó számára az a probléma, hogy ez a gyűjtemény minden szempontból - a tételek eredete, a róla szóló publikációk és a kiállítások, ahol bemutatták - példamutató"

- mondta Millon az árverés szerda esti kezdete előtt.

Az árverés egyik fő attrakciója egy csiptetőformájú arany kardísz az Esőisten képmásával, amelyet egy sámán viselhetett az i.e. 2. és a 2. század között a mai Kolumbia területén, és amelyért becslések szerint akár 90 ezer eurót (30 millió forint) is adhatnak.

Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×