Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Egy vörös szemű, zöld külsejű légy pihen egy világos fa felületen.
Nyitókép: Unsplash

Szörnyűséges, húsevő parazita ütötte fel a fejét a tengerentúlon, hiába védekeztek ellene

Az amerikai agrárminisztérium szerdán jelentette be, hogy Texasban egy borjú szervezetében azonosították az amerikai csavarlégy lárváját. A parazita rovar minden melegvérű élőlényre nézve veszélyes, belülről pusztítja el a gazdatestet.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma bejelentette, hogy Texasban egy borjú szervezetében azonosították az amerikai csavarlégy lárváját. A rendkívül veszélyes, húsevő parazita belülről pusztítja el a megfertőzött gazdatestet.

A Cochliomyia hominivorax nevű légyfaj jelenléte komoly fenyegetést jelent az amerikai szarvasmarha-állományra. A parazita életciklusa során a nőstény légy nyílt sebekbe rakja a petéit, a kikelő lárvák pedig a gazdaállat élő szöveteivel táplálkoznak, ami kezelés nélkül az állat pusztulásához vezet – írja a Reuters híradása nyomán a Portfolio.

A kártevő nem csupán a haszonállatokra veszélyes; bármilyen melegvérű élőlényt, így az embert is képes megtámadni.

Az Egyesült Államok az 1960-as és 1970-es években rendkívüli erőfeszítések árán, steril hímek tömeges kijuttatásával már sikeresen kiirtotta a kártevőt a területéről. Azóta a faj csak elvétve, behurcolt esetek formájában jelent meg az országban.

Mivel az amerikai szarvasmarha-ágazat eleve nehéz helyzetben van, az állomány történelmi mélyponton áll, így a mostani eset komoly aggodalmat váltott ki a szektor szereplőiből. Ha kirobban egy esetleges járvány, az rendkívül súlyos gazdasági károkat okozna és veszélyeztetné az állatjólétet is. Az USDA a bejelentés után várhatóan szigorú karantént és mentesítési intézkedéseket vezet be az érintett térségben.

Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.

Rendkívüli intézkedés Budapesten a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt a Fővárosi Vízművek Budapesten - az 551 közkifolyó, azaz nyomós kút, és a szezonálisan működő 63 ivókút mellett - 22 ideiglenes vízosztót is üzembe helyezett.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. június 28. 16:32
×
×