eur:
411.33
usd:
392.5
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) országos felügyelője beszédet mond az evangélikus egyház szakkollégiuma, a lágymányosi Luther Otthon átadásán 2022. szeptember 16-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Prőhle Gergely: a helyreállítási terv elfogadása a magyar kormány nagy eredménye

Optimistának kell lenni, abból kell kiindulni, hogy Magyarország megkapja azokat a forrásokat, ami eredetileg jár neki – mondta Prőhle Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.

Az Európai Bizottság támogatja az 5,8 milliárd eurós magyar helyreállítási tervet, de 7,5 milliárd eurónyi operatív felzárkóztatási forrás befagyasztását javasolja. Mindemellett közölte, egy 27 pontos feltételrendszerhez köti az 5,8 milliárdos kifizetést.

"Ez a döntés valójában nagy eredmény, és nagyon fontos, hogy megszületett az 5,8 milliárd euró kifizetéséről, még akkor is, ha mindenféle olyan feltételekhez van kötve, amelyeknek egyébként a teljesítését a magyar kormány már nemcsak hogy megígérte, hanem meg is kezdte" – mondta Prőhle Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója.

Arról is beszélt, hogy ha az lenne a kérdés, hogy a pohár félig van tele vagy félig üres, akkor minden szempontból az a válasz, hogy ez egy félig tele pohár. "Optimistának kell lenni, abból kell kiindulni, hogy az a terv, amit a magyar kormány elfogadott és amiben megállapodott az Európai Unió szerveivel, teljesül, és ennek következtében

Magyarország megkapja azokat a forrásokat, ami eredetileg jár neki"

– tette hozzá.

Prőhle Gergely emlékeztetett, hogy az elmúlt több mint egy évtizedben számos vitája volt a magyar kormánynak az Európai Unióval, neki még aktív külpolitikusként számos uniós kritikával kellett foglalkoznia, és szerinte ilyenkor mindig az volt a helyes eljárás – és most is ez vezethet eredményre –, hogy leülnek a felek és pontosan "szétszálazzák", hogy milyen gondok vannak, és hogyan lehet ezeket az uniós kritikákat nem elhárítani, hanem megoldani.

"Az, hogy Magyarország európai uniós tagsága kötelezettségekkel jár, nyilvánvaló. Az, hogy ezeket a kötelezettségeket számon kérik rajtunk, ez is valahogy természetes. Az, hogy a politikai kommunikációban olykor ez bizonyos Európai Unió-ellenes hangokat generál, nem feltétlenül szerencsés. De a lényeg az, hogy most ott tartunk, hogy a különböző feltételeket a magyar kormány megválaszolja, illetve teljesíti, mint ahogy ez már részben meg is történt" – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×