eur:
415.22
usd:
399.16
bux:
78861.42
2024. december 19. csütörtök Viola
Orosz rakétatámadásban megrongálódott épület romjai Harkiv belvárosában 2022. március 1-jén. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

3D-szkennelés mentheti meg az ukrán építészet értékeit

A háború eddigi három hónapja során számos műemlék jellegű épület semmisült már meg: szakemberek a legmodernebb technológia segítségével igyekeznek megőrizni emléküket.

Kijev, Lviv, Csernyihiv és Harkiv építészeti értékeinek megőrzésében segíti az ukrán építészeket és műemlékvédelmi szakembereket Emmanuel Durand francia mérnök, aki a 3D-szkennelést hívta segítségül a folyamatban.

"A szkenner másodpercenként 500 ezer pontot vesz fel: egyetlen állomáson körülbelül 10 millió pontot rögzíthet. Váltogatjuk az állomásokat, körbejárjuk az egész épületet, majd mindezt számítógépen összerakjuk, mint egy kirakós játék darabjait, csak 3D-ben" - magyarázza Durand a Euronews cikkében.

Harkivban például a beszkennelt épületek közé tartozik az 1887-ben épült, vörös téglás tűzoltóállomás, valamint annak őrtornya, amely Harkiv ipari forradalmának emlékműve.

Katerina Kuplicka építész, a károsodott műemlékeket dokumentáló testület tagja elmondta, hogy

az értékes épületek közül sok a súlyosan lerombolt területeken található.

"Harkivban 500 épületet kellene az építészeti örökség listájára venni, ezek többsége nagyon sűrűn helyezkedik el egy olyan központi, történelmi területen, amelyet lőttek és bombáztak" - mondja. A városban már több mint 100 épületet találat ért.

Egyesek szerint a történelmi épületeket ilyen aprólékos részletességgel dokumentálni hiábavaló, miközben a háború még mindig dúl, naponta halnak meg emberek. A szakértők ezzel nem értenek egyet, és a kultúra egyetemes jelentőségét hangsúlyozzák.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Hol tart a magyarországi minimálbér?

Hol tart a magyarországi minimálbér?

A szabályozott bérek a munkavállalók mintegy 17 százalékát érintik közvetlenül, míg a béremelések a bértorlódás elkerülése miatt közvetve az átlagbérig fejthetik ki hatásukat – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentésében. Az MNB szerint a vállalati oldalon a bérek nagyobb mértékű emelkedése költségnövekedéshez vezethet, ami a termelékenység megfelelő mértékű emelkedése nélkül a vállalkozásokat áremelésre kényszerítheti. A V4-es országokban és Romániában 2025-re tervezett minimálbér-emelések nagyságrendileg a magyarországihoz hasonló mértékűek. Csehországban 10,1, Romániában 9,5, Szlovákiában 8,8, Lengyelországban 8,5 százalékkal emelkedik 2025. január 1-jétől a kötelező legkisebb bér.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×