A törvény, amelynek kidolgozásánál nagyban támaszkodtak a koronavírus-járvány miatt elrendelt bezártság és az ebből is kinőtt (gyakran kényszer-) távmunka gyakorlati tapasztalataira, azt célozza, hogy jogszabályi védelmet biztosítson a magánélet és a zavartalan családi együttélés megőrzéséhez, rendszeres otthondolgozás mellett is.
Az új törvényt azzal jellemezte Ana Mendes Godinho foglalkoztatási miniszter egy napokban Lisszabonban rendezett internetes konferencián, hogy „a távmunka felbecsülhetetlen vívmány lehet a munkavállalók életében, ha sikerül ellenőrzés alatt tartani potenciális hátrányait”. Ez utóbbi jegyében az új törvény
tiltani fogja például, hogy munkaadó a munkavállalót munkaidőn túl online vagy telefonon kereshesse.
A jogszabály szerint minden „távmunkaviszony” kialakulása a munkaadó és a munkavállaló kölcsönös egyetértésén és ezt rögzítő megállapodásán kell hogy alapuljon, amely rögzíti a távmunkában elvárható munkaórák számát, valamint a munkavégzés pontos helyszínét (ez ugyanis nem csak a távmunkavállaló lakása lehet).
A távmunka végzéséből adódó többletkiadást – az energiafogyasztástól a kommunikációs előfizetési díjtételeken át az otthoni internetes eszközök szükséges mértékű továbbfejlesztéséig, valamint karbantartásáig – a foglalkoztató köteles finanszírozni.
A magánélet védelme érdekében nem lesz szabad online „megfigyelés alatt” tartani a távmunkában dolgozót.
Azon szülő, akinek nyolcévesnél fiatalabb gyereke van, eztán alanyi jogon jogosult távmunkára, hacsak a munka jellege nem zárja ki a távolsági bedolgozást. Azokban a családokban, ahol az említett kiskorú gyermek mellett mindkét szülő megfelel a távmunka követelményeinek, a két szülő felváltva tarthat igényt az otthoni dolgozás lehetőségére.
Az új törvény egyúttal
tiltja a diszkriminációt a távmunkában dolgozók és a többi munkavállaló között az igényelhető szabadság, képzési lehetőségek és egészségügyi biztosítás tekintetében.
Mindezeket az előírásokat a tíz főnél kevesebb dolgozót foglalkoztató cégeknél nem lesz kötelező betartani.
A törvény voltaképpen egyfajta hattyúdala a napokban kényszerűen leköszönt szocialista kormánynak, amely a belpolitikai válság előtt terjesztette be elfogadásra a parlament elé, ahol a szélsőbaloldali párt támogatásával még éppen megszavazták.
Lisszabonban hangsúlyozzák, hogy a törvényalkotók célja a honi távmunkavállalók érdekeinek védelme mellett az is volt, hogy még vonzóbbá tegyék Portugáliát az úgynevezett „internetes nomádok” számára is.