eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter interjút ad az Associated Press amerikai hírügynökségnek az ENSZ-közgyűlés 76. ülésszakán a világszervezet New York-i székházában 2021. szeptember 23-án.
Nyitókép: MTI/AP/John Minchillo

Szijjártó Péter: Szerbia EU-s tagsága európai érdek

A Nyugat-Balkán európai integrációjának támogatása a magyar külpolitika egyik legfontosabb célkitűzése - hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken, miután New Yorkban megbeszélést folytatott szerb kollégájával, Nikola Selakoviccsal és Vjosa Osmani-Sadriu koszovói elnökkel.

Magyarország Szerbiát tartja a térség kulcsországának, amelynek európai uniós felvétele egyértelmű európai érdek, mivel a közösség megerősítése gyakorlatilag nem lehetséges Szerbia csatlakozása nélkül - mondta a miniszter az ENSZ-közgyűlés ülésszakának keretében folytatott találkozóit követően.

Amennyiben az integrációs folyamat tovább akadozik, az Európai Unió elveszíti a hitelességét a Nyugat-Balkánon. És mivel a világpolitikában nem létezik vákuum, ezért ha az EU nem lép, más fogja átvenni a szerepét a régióban - mutatott rá.

Szijjártó Péter a katari külügyminiszterrel is egyeztetett, amelynek kapcsán elmondta, hogy az elmúlt években Magyarország sikeresen alakított ki kölcsönös tiszteleten alapuló, hasznos együttműködést az Öböl-térség országaival. Erre példaként hozta fel, hogy a katari labdarúgó-válogatott Debrecenben játssza felkészítő mérkőzéseit a 2022-es világbajnokságot megelőzően, s a vendégek teljesen elégedettek a körülményekkel.

Uladzimir Makej fehérorosz külügyminiszterrel tartott találkozója után a tárcavezető hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban elmérgesedett a viszony Fehéroroszország és az EU között. Márpedig szerinte elengedhetetlen lenne a párbeszéd csatornáinak, illetve az EU Keleti Partnerség programjának fenntartása.

Szijjártó Péter és máltai kollégája, Evarist Bartolo egyetértettek abban, hogy a déli irányból érkező, egyre erősödő migrációs nyomás fékezése érdekében rendkívül fontos az együttműködés az új líbiai kormánnyal, s az ország határvédelmi erőinek fejlesztése.

A miniszter tárgyalt az ENSZ-főtitkár helyetteseivel is. Kiemelte, hogy a nemzetközi erők afganisztáni kudarca nyomán fokozódik a terrorfenyegetettség. Ezen a téren pedig az ENSZ-nek vezető szerepet kellene vállalnia, amihez további pénzügyi forrásokra van szükség. Ezért Magyarország szorgalmazza, hogy az ENSZ terrorellenes műveleteinek finanszírozása kerüljön bele a világszervezet állandó költségvetésébe.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×