eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Ultraortodox zsidó férfiak állnak egy eldobált ivóvizes palackokkal teli lépcső mellett az izraeli Merón-hegyen 2021. április 30-án, ahol a tömeg előző nap a lág báómer zsidó ünnepségen kialakult tolongásban legalább 45 embert agyontaposott. A sérültek száma elérte a 150-et. Az ünneppel a Kr. u. 2. században élt Simon bár Joháj rabbi halálának évfordulójáról emlékeznek meg, aki halála előtt ezen a napon felfedte a zsidó miszticizmus, a kabbala titkait.
Nyitókép: MTI/AP/Sebastian Scheiner

Nemzeti gyásznapot hirdettek Izraelben az agyontaposott zarándokok emlékére

Negyvenötre nőtt Izraelben a Merón-hegységben agyontaposott ultraortodox zsidó zarándokok száma, 150-en megsérültek, a rendőrség vizsgálatot indít - jelentette az egyik izraeli kereskedelmi televízió pénteken. Ez Izrael évente megismétlődő legnagyobb civil rendezvénye.

A tragédia után a közeli arab és drúz települések lakói a Merónt elhagyók segítségére siettek, s miután a környező utakon elakadt a forgalom, otthonaikba invitálták az ultraortodox zarándokokat, ételt és pihenőhelyet ajánlottak fel nekik.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök helikopteren péntek délelőtt a tragédia helyszínére látogatott, ahol a TV tudósítása szerint az ultraortodoxok elutasító kiabálással fogadták, és vizes palackokat dobtak felé, és az őt kísérő rendőrök felé is.

A kormányfő nemzeti gyásznapot rendelt el Izrael történetének legsúlyosabb civil katasztrófája után.

A Magen David Adom, a helyi mentőszolgálat bejelentette: pénteken már annyian jelentkeztek véradásra, hogy egyelőre nincs szükség több vérre, de a jövő héten várhatóan ismét szükség lesz újabb adományokra. Péntek délutánra már csak 27 súlyosabb sebesültet ápoltak a kórházakban a 150 sérültből, többségüket ellátták, és hazaengedték. Idősek és gyermekek is vannak a halottak és a sérültek között. A tragédia felelőseinek keresése az esetleges mulasztások felderítésére is kiterjed.

Merón-hegy, 2021. április 30.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az izraeli Merón-hegyen 2021. április 30-án, ahol a tömeg előző nap a lág báómer zsidó ünnepségen kialakult tolongásban legalább 45 embert agyontaposott. A sérültek száma elérte a 150-et. Az ünneppel a Kr. u. 2. században élt Simon bár Joháj rabbi halálának évfordulójáról emlékeznek meg, aki halála előtt ezen a napon felfedte a zsidó miszticizmus, a kabbala titkait.
MTI/AP/Pool/Ronen Zvulun
Merón-hegy, 2021. április 30. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az izraeli Merón-hegyen 2021. április 30-án, ahol a tömeg előző nap a lág báómer zsidó ünnepségen kialakult tolongásban legalább 45 embert agyontaposott. A sérültek száma elérte a 150-et. Az ünneppel a Kr. u. 2. században élt Simon bár Joháj rabbi halálának évfordulójáról emlékeznek meg, aki halála előtt ezen a napon felfedte a zsidó miszticizmus, a kabbala titkait. MTI/AP/Pool/Ronen Zvulun

A szemtanúk szerint a rendőrség nem avatkozott közbe időben, nem ellenőrizte az előkészületeket, és nem felügyelte megfelelően magát az eseményt. A televízióban megszólított szakértők külső vizsgálóbizottság létrehozását sürgetik. Eddig azt állapították meg, hogy sokezres tömeg vonult a bádoglapok között kialakított folyosón a hagyományos tűzrakóhely felől, majd elakadtak, amikor az odavezető lépcsőn a zarándokok megcsúsztak és egymásra estek. A zsúfoltság miatt nem tudtak kiszabadulni, miközben újabb embereket toltak közéjük a lépcső felől.

Megkezdték a halottak azonosítását, és a zsidó vallási parancs szerint már pénteken tömeges temetéseket tartanak szerte Izraelben az ultraortodox településeken. Sokan még nem tudják, mi történt szeretteikkel, a kórházakban keresik őket. Az izraeli médiában információs telefonvonalak számait tették közzé.

Az ultraortodoxoknak a vallási tiltás miatt nincs okostelefonjuk, sokuknak egyáltalán nem volt készüléke. A tragédia után összeomlott a kommunikációs szolgáltatás, sokan elvesztették a telefonjukat a tömegben.

A péntek reggeli órákban hatalmas dugó alakult ki az ultraortodoxokat elszállító mintegy háromszáz autóbuszból, s délután még mindig tömegek várták, hogy hazajussanak a szent helyről.

A zsidó naptár lag-beomer ünnepén a Meron-hegységben megrendezett zarándoklaton évek óta százezres ultraortodox tömegek imádkoznak. Mivel tavaly a koronavírus-járvány miatt nem engedélyezték az esemény megrendezését, idén különösen sokan, mintegy kétszázezren érkeztek az észak-izraeli Galileába Simon bar Jocháj sírjához.

Ez Izrael évente megismétlődő legnagyobb civil rendezvénye, amelyre általában az egész világról érkeznek zarándokok. Vannak olyan ultraortodox csoportok, köztük a szatmári irányzat hívei, amelyek nem tekintik szent helynek a Siratófalat, de a Merón-hegyi sírokhoz minden évben tömegesen elzarándokolnak.

A Merón-hegyen Simon bar Jocháj mellett több más, a zsidó hagyomány számára különösen fontos rabbi sírja található, köztük Hilél és Sámáj rabbi sírjai, amelyekhez a kora középkor óta érkeznek a zsidó zarándokok imádkozni.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 26. 21:41
×
×
×
×