eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Iain Lindsay brit nagykövet az Élet és halál között - Embermentő történetek a Holokauszt idejéből című nemzetközi vándorkiállítás megnyitóján a budapesti Holokauszt Emlékközpontban 2019. november 6-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Iain Lindsay: új felhatalmazást kaphat az uniós főtárgyaló

Nagyobb rugalmasságot kell tanúsítaniuk a 27-eknek az Egyesült Királysággal folytatott tárgyalásokon – mondta az InfoRádiónak a Budapesten akkreditált brit nagykövet a brexittel kapcsolatban. Iain Lindsay úgy tudja, az uniós vezetők hamarosan összeülnek, hogy új felhatalmazást adjanak a főtárgyalónak a megegyezéshez. Brüsszelben szerdán a megbeszélések hetedik fordulójával folytatódnak a jövőbeli brit-uniós viszonyról szóló tárgyalások.

London meg akarja kötni a jövőbeli kapcsolatokat szabályozó megállapodást az Európai Unióval még a december végén lejáró átmeneti időszak vége előtt, hogy legyen idő a ratifikálásra is, ehhez azonban Brüsszelnek a mostaninál rugalmasabb álláspontot kell képviselnie több kérdésben is – nyilatkozta az InfoRádiónak Iain Lindsay brit nagykövet. A diplomata szerint London már eddig is sok kérdésben enegedett, most a 27-eken a sor, hogy ne támasszanak olyan irracionális feltételeket például a halászat kérdésében, amellyel tulajdonképpen a mostani helyzetet konzerválnák. Ez ugyanis elfogadhatatlan London számára.

„Azt hiszem vannak olyan uniós államok, olyan vezetők, akik számára nehéz elfogadni, hogy Nagy-Britannia vissza akarja nyerni politikai és gazdasági függetlenségét, harag, neheztelés van bennük, amiért vissza akarjuk szerezni függetlenségünket. A döntés azonban már megszületett, kiléptünk az Európai Unióból, most az átmeneti időszakban vagyunk. Remélhetőleg lassan mindenki rájön, hogy egy új helyzet állt elő.”

A diplomata mégis lát esélyt a megegyezésre, véleménye szerint október környékén megszülethet a megállapodás.

„Úgy hallottam, hogy nagy valószínűséggel az uniós vezetők rendkívüli ülést tartanak hamarosan, amin Michelle Barnier megkapná az új felhatalmazást, illetve a korábbi módosítását az egyezség megkötéséhez.” Így pedig a főtárgyaló engedményeket tehetne olyan vitás kérdésekben és területeken, amelyek miatt eddig rendre megakadtak a megbeszlések, és létrejöhet a megállapodás a jövőbeli kapcsolatokat szabályozó dokumentumról.

A nagykövet arra a kérdésre is válaszolt, hogy mit gondol, ha nem születik meg mégsem a megállapodás, akkor - végletesen sarkítva a kérdést - ki veszíthet többet: az Egyesült Királyság vagy az Európai Unió?

Leszögezte, egyértelműen szükségünk van egymásra, gazdaságilag is és biztonságpolitikai szempontból is. "Ha csak a számokat nézzük, azt láthatjuk, hogy a 27 tagállamból 26-nak kereskedelmi többlete van az Egyesült Királysággal szemben. Vagyis többet ad el, mint amennyit Nagy-Britanniától vásáról. Egyedül Írországban fordított a helyzet, de annak érthető földrajzi okai vannak. Vagyis ilyen adatok mellett nehéz azt mondani, hogy az Egyesült Királyságnak nagyobb szüksége van a 27-ekre, mint fordítva. A realitás az az, hogy szükségünk van egymásra".

Iain Lindsay felidézte, a magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter is többször jelezte, az Uniónak szüksége van Nagy-Britanniára a biztonságpolitikai együttműködések, köztük a hírszerzés vagy a védelmi képességek terén. "Vagy említhetném, hogy mi vagyunk jelenleg Magyarország számára a legnagyobb nem uniós gazdasági partner. Ezek miatt is gondoljuk, hogy a kölcsönös tiszteleten alapuló jövőbeli kapcsolatot kell kialakítani az Unió és az Egyesült Királyság között". A diplomata hozzátette: mindezek mellett azonban úgy van szüksége a két félnek egymásra, hogy az egyik oldalon az EU, míg a másikon a világpolitikai és világgazdasági téren, mint G7, G20, ENSZ-BT és NATO tag állam, a független és önálló Nagy-Britannia áll.

A teljes interjút alább meghallgathatják.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×