eur:
407.43
usd:
380.14
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pixabay.com

Szakértők: Lengyelország sokkal meghatározóbb akar lenni Európában

Elemzők nem számítanak arra, hogy a vasárnapi lengyel választás után megváltozna az eddig is kormányzó Jog és Igazságosság külpolitikája. Egy keddi kerekasztal-beszélgetésen viszont abban egyetértettek, Varsó regionális szinten továbblépne a V4-es együttműködésen.

Rekordrészvétel mellett zajlott a múlt vasárnapi lengyel parlamenti választás, ami az eddig is kormányzó Jog és Igazságosság nagy arányú győzelmével zárult. Két év alatt egyébként négy választás volt, illetve lesz Lengyelországban. A sor 2018 tavaszán indult, és jövő tavasszal az elnökválasztással zárul.

A Külügyi és Külgazdasági Intézet, valamint a Felczak Alapítvány közös rendezvényén Dobrowiecki Péter, az Antall József Tudásközpont EU–V4 irodavezetője azt mondta: Nagy-Britannia uniós kilépésével a lengyel lesz az ötödik legnagyobb gazdaság az EU-ban.

"Lengyelország szeretné jelezni Európa számára, hogy itt van, megérkezett, nem egy új tagállam, hanem tapasztalt, és szeretne aktívan beleszólni az európai politika alakításába,

elsősorban Közép-Európán keresztül; kérdés, a Közép-Európa-vízió mennyire tud együttélni a V4-ek víziójával a lengyel-magyar kapcsolatokban" - mondta Dobrowicki Péter.

Garai Nikolett, a Külügyi és Külgazdasági Intézet munkatársa nem számít arra, hogy megváltozna a kormányzó PiS külpolitikája.

"A legfontosabb a biztonság, a második a növekedés elérése, a harmadik pedig a nemzetközi kapcsolatokban elért ismertség növelése"

- fogalmazott.

Varsó a biztonság szavatolását alapvetően az Egyesült Államokban látja, bár az Antall József Tudásközpont irodavezetője óvatosságra intett ezen a téren, ugyanis Donald Trump elnök kampányszlogenje az "Amerika az első", ezért a lengyelekre nem feltétlenül hárulhat kiemelt figyelem a tengerentúlról. Itt kapcsolódik a V4-ek eltérő viszonya Oroszországhoz. Míg a lengyelek biztonság-, addig a magyarok gazdaságpolitikai kérdésnek tekintik a Moszkvával való kapcsolatot.

Ackermann Sándor, a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője arról beszélt, hogy az érdekérvényesítés kiterjesztése miatt a lengyelek keltették életre a három tenger kezdeményezést.

"A németek komolyan elkezdtek érdeklődni a három tenger kezdeményezés iránt is, valószínűleg rájöttek, hogy nekik sem jó ez a kelet-nyugat széttagoltság az EU-ban.

A másik érdekük pedig az lehet, hogy ha az USA elkezd komolyan érdeklődni a projekt iránt, akkor arra a németeknek is reagálniuk kell" - mutatott rá Ackermann Sándor.

A szakértők egyetértettek abban, hogy a V4-ek közös ügyei lehet a keleti partnerség, valamint a nyugat-balkáni uniós bővítés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Nincs megállás az Egyesült Államokban

Nincs megállás az Egyesült Államokban

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedett, míg a Mol esett. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában estek a tőzsdék, az USA-ban azonban emelkedést láttunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×