A Hagibis tájfun várhatóan Kantó vagy Tokai térségben éri el a legnagyobb japán szigetet, Honsut - figyelmeztetett Kadzsihara Jaszusi, a japán meteorológiai ügynökség előrejelzési osztályának vezetője. Legutóbb a Faxai tájfun csapott le Japánra szeptemberben. Akkor egy ember meghalt, és százharmincan megsérültek. A Tokió mellett fekvő Csiba prefektúrában pedig több ezer háztartásban két hétig nem volt se áram, se víz.
A Hagibis várhatóan pusztító erejű széllökéseket, hatalmas hullámokat és rekordmennyiségű csapadékot hoz Japán északkeleti részétől a sziget nyugati térségeiig.
The latest on Super Typhoon #Hagibis:
— NIWA Weather (@NiwaWeather) 2019. október 10.
•Wind gusts to 315 km/h as of Thursday.
•Category 5 equivalent strength.
•2nd strongest storm on Earth in 2019.
•Makes landfall in Japan late Saturday with destructive impacts possible. pic.twitter.com/X3VQKl5YMl
Kadzsihara aláhúzta, hogy a Hagibis ereje ahhoz a tájfunhoz mérhető, amely 1958-ban csapott le a szigetország keleti és középső részére, és 1200 ember halálát okozta. A szakember arra szólította fel az embereket, hogy az érintett területeken időben hagyják el otthonaikat, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Hagibis várhatóan földcsuszamlásokat okoz majd, visszaduzzasztja a folyókat, és hatalmas hullámokat fog felkorbácsolni.
*Tropical* Typhoon #Hagibis now approaching Japan - still a powerful system with peak sustained winds of 145 mph (233 km/h). Grazing landfall near Tokyo expected tomorrow, Oct 12th. Update coming soon. Images: Himawari-8 / Japan Meteorological Agency (JMA) pic.twitter.com/YITSXj7kCf
— severe-weather.EU (@severeweatherEU) 2019. október 11.
A tájfun miatt a rögbi világbajnokság két meccsét is törölték, valamint
a Formula 1-es japán nagydíj kvalifikációs futamát is szombatról vasárnapra tették át, és szombaton minden rendezvény elmarad a szuzukai pályán.
Az NHK japán közszolgálati televízió híradása szerint a légitársaságok már előre töröltek mintegy 1200 szombati járatot, és aznap sok helyen a vasúti közlekedést is felfüggesztik.
Magyar idő szerint péntek hajnalban a Hagibis mintegy 400 kilométerre nyugatra volt a Japánhoz tartozó, de a Tokiótól mintegy 1000 kilométerre délre fekvő Ogaszavara-szigetektől, és észak-északnyugati irányba halad körülbelül óránkénti 25 kilométer/órás sebességgel. A szél sebessége a tájfun körül 180 kilométer óránként, de 250 kilométeres óránkénti sebességet meghaladó széllökéseket is mértek. Az ereje valamelyest gyengült az utóbbi órákban, de így is rendkívüli pusztításra képes.