Az uniós parlament két jogszabálytervezetről szavazott. Az egyik az egységes piacon belüli kereskedelmet egyszerűsíti, elsősorban a kis- és középméretű vállalkozások számára. A másik egyértelműbb áfakulcs-rendszert hozna létre.
A képviselők nagyrészt támogatták a bizottsági javaslatot, ugyanakkor kiegészítették az áfakulcs felső határának meghatározásával, a vitarendezési eljárások bevezetésével és egy közös, az áfarendszerről szóló információs portál létrehozásával, amely azonnal pontos információval szolgál a tagállamok áfaszabályairól.
Áfacsökkentésre kényszerítenék Magyarországot
Az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén jelentős többséggel (536 igen mellett, 87 nem ellenében, 41 tartózkodással) fogadta el a végleges áfarendszer keretrendszerében készült áfamértékekről szóló, Szanyi Tibor által készített jelentést. Ennek egyik pontja 25 százalékban maximalizálja az áfa mértékét, miközben a magyar legfelső kulcs 27 százalékos.
A szavazást megelőző vitában Jeppe Kofold, az áfaszabályok témájáért felelős dán szocialista képviselő kijelentette: "sokféle áfarendszer létezik az Európai Unióban, tele kiskapuval és fekete lyukkal. Ez vezetett el oda, hogy egyre több áfabevétel tűnik el. Az előttünk lévő reformokkal évente 41 milliárd euróval csökkenthetjük ezt az áfabevétel-kiesést, egymilliárd euróval pedig a vállalatok adminisztratív költségeit."
Negatív lista
A jelentés által támogatott javaslat nem korlátozza a tagállamok jelenlegi rugalmasságát a kedvezményes ÁFA-mértékek megállapításában. Éppen ellenkezőleg: harmonizált és kevésbé korlátozó szabályokat vezet be például azzal, hogy ahelyett, hogy kiegészítené azon áruk és szolgáltatások már így is hosszú jegyzékét, amelyekre kedvezményes adómértéket lehet alkalmazni, egy negatív listát vezet be - közölte Szanyi Tibor sajtószolgálata.
Három speciális kulcs
A 15 és 25%-os érték közé rögzítendő általános kulcson túl a javaslat szerint minden tagállamnak lehetősége lesz két kedvezményes kulcs és egy a 0 és 5% közötti kulcs alkalmazására is.
A jelentés mindemellett felszólít egy EU-szintű információs portál létrehozására is, amely pontos információkkal kell hogy szolgáljon az összes tagállam áfarendszeréről, ezzel is segítve elsősorban a KKV-kat a határon átnyúló ügyleteik során, hiszen a javaslat hatályba lépését követően a jelenlegi gyakorlattól eltérően a rendeltetési hely szerinti tagállam adóztatása lesz a meghatározó.
12 százalékos átlag
A költségvetési források biztosítása és a káros adóverseny elkerülése céljából, az összes áfakulcsot figyelembe véve egy 12%-os súlyozott átlag lesz kötelezően elérendő minden tagállamban.
Az új rendszerben megszűnik az egyes tagállamok korábbi privilégiumokon alapuló kivételezettsége is, és mindenki azonos szabályok alapján dönthet a saját ÁFA-kulcs rendszeréről. Szanyi Tibor kiemelte, hogy ez fontos lépés, mert “a jelenlegi áfarendszer szétaprózottsága komoly akadályt jelent az egységes piac megfelelő működése előtt”.