eur:
392.74
usd:
366.04
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Az ENSZ-főtitkár figyelmeztette Trump kormányzatát

António Guterres, az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára óva intette Washingtont a pénzügyi támogatások hirtelen csökkentésétől, egyben kifejezte készségét az ENSZ pénzügyi reformjára - tájékoztatott a főtitkár szóvivője csütörtökön.

"A pénzügyi támogatások hirtelen csökkentése spontán intézkedésekre kényszeríthet, amelyek alááshatják a hosszú távú reformtörekvéseket" - mondta Guterres, aki kijelentésével Donald Trump amerikai elnök kormányzatának első költségvetési tervezetére reagált. Trump az amerikai kongresszusnak csütörtökön elküldött tervezetében egyebek mellett el akarja törölni a világszervezet klímaprogramjainak, köztük a párizsi klímavédelmi egyezményben a fejlődő országok számára létrehozott klímaalapnak szánt támogatásokat.

Szóvivője szerint Guterres hajlandó párbeszédet folytatni a 193 tagállamot számláló világszervezet hatékonyabbá tételéről.

Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet a világszervezet hatékonyságát bírálva elmondta: "Az ENSZ sok területen többet költ, mint amennyit kellene, és ezzel számos tekintetben nagyobb pénzügyi tehertételt jelent az Egyesült Államoknak, mint más országoknak". Trump pedig korábban úgy fogalmazott, hogy az ENSZ "olyan lett, mint egy klub, amelyben a tagok összejönnek, beszélgetnek és jól szórakoznak".

Az Egyesült Államok az ENSZ békefenntartó misszióinak költségvetéséből mintegy 28 százalékkal, vagyis jelenleg 7,9 milliárd dollárral (2300 milliárd forint) messze a legnagyobb terhet vállalja. Washingtont Kína és Japán követi 10-10 százalékos részesedéssel a költségekből, míg Németország és Franciaország 6-6 százalékot visel.

Az ENSZ 2016-os és 2017-es évi 5,4 milliárd dolláros rendes költségvetéséből is az Egyesült Államok legnagyobb befizetőként, vagyis mintegy 22 százalékkal veszi ki a részét.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×