eur:
389.69
usd:
361.98
bux:
68002.24
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Kijev megkezdte a harckocsik visszavonását Luhanszk megyében

Megkezdődött a 100 milliméternél kisebb kaliberű tüzérségi fegyverek, valamint harckocsik visszavonása a frontvonaltól Luhanszk megyében, az ukrán fegyveres erők által ellenőrzött oldalon - jelentette be hétfőn Heorhij Tuka, Luhanszk megye kormányzója.

A 112 Ukrajina televíziónak adott nyilatkozatában a kormányzó közölte, hogy tudomása szerint a fegyverzet-visszavonás a szakadár oldalon is elkezdődött a megyében. Ugyanakkor nem tudott adatokkal szolgálni arról, hogy az ukrán fegyveres erők hány fegyvert vonnak vissza, mert szavai szerint nem rendelkezik erről információkkal.

A kijevi hadműveleti parancsnokság korábbi közlése szerint a frontvonaltól legalább 15 kilométerre vonja vissza a hadsereg a jelenleg az övezetben lévő T-64-es és T-72-es harckocsikat, a 85 milliméter kaliberű D-48-as és D-44-es páncéltörő ágyúkat és a 82 milliméteres 2B-9 típusú aknavetőket. A visszavonási művelet a tervek szerint 41 napig tart.

Ihor Plotnickij, az önkényesen kikiáltott szakadár Luhanszki Népköztársaság (LNR) vezetője vasárnap azt mondta, hogy ígéretükhöz híven szombaton megkezdték az általuk ellenőrzött területen a 100 milliméternél kisebb kaliberű fegyverek visszavonását.

A luhanszki szakadárok hírügynöksége szerint Plotnickij múlt szerdán írta alá azt a megállapodást, amely a kelet-ukrajnai konfliktus tárgyalásos rendezésére életre hívott - Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló - összekötő csoport egy nappal azelőtti minszki tanácskozásán született, és amely rendelkezik a 100 milliméteresnél kisebb kaliberű tüzérségi fegyverek visszavonásáról a kelet-ukrajnai frontvonal menti ütközőzónából.

Az egyezség a februárban kötött minszki megállapodás kiegészítése, ugyanis a 100 milliméteresnél nagyobb kaliberű fegyverek visszavonásáról már akkor aláírták a megállapodást. A most született dokumentum az összes harckocsi, 100 milliméteresnél kisebb tüzérségi eszköz és aknavető visszavonását írja elő a Donyec-medencében kijelölt ütközővonaltól. A megállapodás nyomán egy 30 kilométer széles fegyvermentes övezetnek kell létrejönnie a front mentén, azaz mindkét fél 15-15 kilométerre vonja vissza a haditechnikai eszközeit.

Olekszandr Zaharcsenko, a szakadárok önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaságának (DNR) vezetője ugyancsak múlt szerdán írta alá a megállapodást. Egy nappal később azonban orosz újságíróknak már azt mondta, hogy leállítja a fegyverek visszavonását.

"Nagyon kétlem, hogy ez a megállapodás teljesülni fog, mert az ukrán katonák retorikája merőben más, mint a Kijevet Minszkben képviselőké" - jelentette ki a RIA Novosztyi orosz hírportál szerint.

Egyelőre nincs hír arról, hogy a front Donyeck megyei szakaszán elkezdték volna a szemben álló felek visszavonni a fegyvereket a frontvonaltól.

Címlapról ajánljuk
Útlevélgyűjtésbe kezdtek az amerikai milliomosok – meg is van az okuk rá

Útlevélgyűjtésbe kezdtek az amerikai milliomosok – meg is van az okuk rá

A pénzes amerikai családok egyre gyakrabban folyamodnak második állampolgárságért vagy állandó lakhatási engedélyért külföldön. Az igazán tehetősek valóságos „útlevél-portfóliókat” gyűjtenek – egy ügyvédi iroda szerint minderre a potenciális kockázatok késztetik őket. De melyek ezek?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×