eur:
389.41
usd:
361.54
bux:
68381.53
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Ukrán válság - Mindkét fél háborús bűncselekményeket követett el

Az ukrán milíciákat és az oroszbarát szeparatista erőket egyaránt háborús bűncselekményekért terheli felelősség - közölte vasárnap Londonban kiadott helyzetértékelésében az Amnesty International.

A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének jelentése szerint az ukrajnai konfliktusban részes mindegyik oldal teljes közönyt tanúsít a polgári lakosság élete iránt, és durván megsérti a nemzetközi jog előírta kötelezettségeket.

Az Amnesty International helyszíni tényfeltáró csoportjai által megszólaltatott ukrán civil menekültek arról számoltak be, hogy az ukrán kormányerők számos helyen lakott térségeket vettek heves tüzérségi tűz alá. A szervezet által dokumentált egybehangzó beszámolók arra vallanak, hogy az ukrán erők válogatás nélkül lőtték e lakónegyedeket, és ez háborús bűncselekménnyel érhet fel - áll a jelentésben.

A tanúvallomások szerint oroszbarát szakadár fegyveresek ugyanakkor emberrablásokat, kínzásokat, gyilkosságokat követtek el. Szlovjanszki lakosok az Amnesty International képviselőinek például elmondták, hogy szeparatista fegyveresek elraboltak egy helyi lelkészt két fiával és egyházközösségének két tagjával együtt, és 50 ezer dollár váltságdíjat követeltek elengedésükért. Mire azonban a helyi közösségnek sikerült összegyűjtenie az összeget, mindegyik túszt meggyilkolták - idézi az emberi jogi szervezet a szakértői által dokumentált beszámolókat.

Az Amnesty International hiteles jelentéseket kapott arról is, hogy az ukrán reguláris erők mellett tevékenykedő önkéntes zászlóaljak szintén emberrablásokat, tettlegességeket követtek el.

Az Amnesty International felszólítja az ukrán hatóságokat a nemzetközi humanitárius jogszabályok súlyos megsértéséről szóló beszámolók hatékony kivizsgálására, és a háborús bűncselekményekért felelősségre vonható személyek bíróság elé állítására. A hadsereg parancsnoki beosztású tisztjei és civil egységek vezetői ellen is büntetőeljárást lehet kezdeményezni, ha tudtak, vagy tudniuk kellett volna e bűncselekményekről, de nem tettek semmit megakadályozásukra és a felelősök megbüntetésére - áll az emberi jogi szervezet vasárnapi felhívásában.

A jelentés szerint az Amnesty International által összegyűjtött bizonyítékokból ugyanakkor az is kitűnik, hogy Oroszország tüzeli az ukrajnai konfliktust közvetlen beavatkozással és a kelet-ukrajnai szeparatisták támogatásával. Az oroszbarát felkelő erők alaposan gyanúsíthatók az emberi jogok durva megsértésével, és Oroszországnak le kell állítania az e csoportokhoz folyamatosan érkező fegyverszállítmányokat - áll az Amnesty International jelentésében.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Miért jönnek Magyarországra a külföldi dolgozók, ha Nyugat-Európában sokkal többet keresnének?

Miért jönnek Magyarországra a külföldi dolgozók, ha Nyugat-Európában sokkal többet keresnének?

Az ukrán dolgozók az oroszok elleni háború óta csak „átutazók”, döntő többségében az ázsiai munkaerőre álltak át a magyar cégek, ha külföldiekben gondolkodnak. Óriásit ugrott a fülöp-szigeteki munkavállalók száma, de továbbra is nagy számban hoznak be vietnámi, legújabban pedig kirgiz dolgozókat. Bár az átlag ázsiai dolgozó számára jobb a bérszínvonal Magyarországon az otthoni lehetőségeihez képest, azért a nyugat-európai fizetésekkel még nem tudják felvenni a versenyt a legnagyobb itthoni cégek sem. Cikkünkből az is kiderül, mi a titka annak, hogy sok dolgozó mégis Magyarországot választja.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×