eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

"Szíria még Koszovónál is nehezebb ügy"

A Szíriával szembeni katonai fellépésnek beláthatatlan következményei lehetnek a közel-keleti térségben Emma Bonino olasz külügyminiszter álláspontja szerint. A diplomáciai megoldást szorgalmazta Mario Mauro olasz védelmi miniszter is.

"Megértjük, hogy egyes országok izomból akarnak fellépni, de a Szíriában és térségében kialakult nehéz helyzet megoldásához az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) határozata szükséges" - hangoztatta Emma Bonino az olasz közszolgálati rádiónak adott nyilatkozatában szerdán.

Az olasz diplomácia vezetője szerint a koszovói nemzetközi fellépésre való hivatkozás nem tükrözi a valóságot. "A szíriai ügy sokkal komplikáltabb mint a koszovói volt (...) Koszovóban egyértelmű volt, hogy a fegyveres beavatkozás segíthet" - mondta Bonino, hozzátéve, attól tart, hogy a nemzetközi csapás Libanonra is kiterjesztheti a konfliktust, ahogyan ezt az utóbbi hetek libanoni merényletsorozata is mutatta.

Bonino korábban azt hangoztatta, hogy "ezerszer" meg kell gondolni a Szíriával szembeni fellépést, és ebben Olaszország az ENSZ BT határozata nélkül nem vállal részt. Bonino most hozzátette, hogy Olaszország részvétele a BT határozatával sem automatikus.

Ha a BT a beavatkozásról határoz, az olasz fegyveres erők akkor sem lépnek szíriai területre - jelentette ki Mario Mauro védelmi miniszter a L'Avvenire katolikus napilapnak. Mauro elmondta, hogy a szövetségesek egyelőre nem kérték az olaszországi támaszpontok használatát, ha ezt kérnék, Itália ezt is meggondolná.

"Milliószor át kell gondolni a szíriai beavatkozást. Végletes óvatosságra és egyensúlyra van szükség a szíriai ügy kezelésében. A katonai fellépést még el lehet kerülni" - hangoztatta Mauro. Úgy fogalmazott, Olaszország el akarja kerülni, hogy szíriai "kalandba" keveredjen. Hozzátette, hogy az olasz partokra már most is nagy csoportokban érkeznek szíriai menekültek, akiknek száma a következő időszakban megsokszorozódhat.

Enrico Letta miniszterelnök közleményben tudatta, hogy telefonon egyeztetett brit kollégájával, David Cameronnal. A felek egyetértettek, hogy a vegyi fegyverek használata elfogadhatatlan a nemzetközi közösség számára. Nagy-Britannia határozat-tervezetet terjeszt be szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé. Elfogadásának esetén a határozatban a BT elítéli a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erők által korábban elkövetett gáztámadást, és felhatalmazást ad a civilek védelméhez "szükséges intézkedések" megtételére - közölte a brit kormányfő.

David Cameron Twitter-üzenetben közölte: "Mindig úgy gondoltuk, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának felelősséget kell vállalnia Szíria ügyében. Ma lehetőségük van arra, hogy ezt megtegyék. Az Egyesült Királyság határozat-tervezetet fog benyújtani, amely elítéli az Aszad által elkövetett gáztámadást, és felhatalmazást ad a civil lakosság védelméhez szükséges intézkedések megtételére".

Norvégia óva intette szerdán az Egyesült Államokat és szövetségeseit attól, hogy ENSZ-felhatalmazás nélkül indítsanak egy esetleges katonai akciót Szíria ellen. "Mélységes aggodalommal töltenek el azok a jelek, amelyek szerint katonai erőhöz folyamodnának anélkül, hogy erről megállapodás született volna az ENSZ-ben" - jelentette ki Espen Barth Eide norvég külügyminiszter a Verdens Gang című lap internetes oldalán.

Belgium szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazására és konkrét bizonyítékra van szükség a katonai beavatkozáshoz Szíriában - derült ki Didier Reynders külügyminiszter szavaiból az RTBF francia nyelvű belga közszolgálati televízió és rádió szerda reggeli műsorában.

Bassár el-Aszad szíriai elnököt megbüntetik, de nem távolítják el helyéről - fejtik ki orosz elemzők a damaszkuszi rezsim elleni készülődő nyugati katonai csapásról a szerdai orosz sajtó és internetes elemző oldalak által közölt véleményükben.

Alekszandr Sumilin politológus szerint a szíriai hadművelet várhatóan korlátozott lesz, és ezt két tényező indokolja. Egyrészt feltétlenül jelzést kell küldeni Aszadnak és Oroszországnak, hogy nincs szó a szíriai elnök hatalmának megdöntéséről, másrészt meg kell akadályozni a szíriai hadsereg lehetséges válaszlépését, amely elsősorban Izrael ellen irányulhat. Sumilin a Vedomosztyi című napilapnak kifejtette: szerinte egyébként a nyugati államoknak nincs emberük, aki Aszad helyére léphetne.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×