David Cameron azzal fenyegette meg a pénzsóvár politikustársait, hogy ha nem fizetik vissza a túlzó költségtérítéseket, kizárják őket a konzervatív pártból. A közvélemény pozitívan reagált Cameron szigorára, s mivel a baloldali kormánypárt a felmérések szerint jelenleg alaposan lemarad népszerűségben a az ellenzéki konzervatívok mögött, Gordon Brown miniszterelnök sietve megszólalt az ő frakcióját még erősebben érintő ügyben, és elrendelte, hogy a parlamenti képviselők költségtérítési igényléseit négy évre visszamenőleg vizsgálják felül, majd tételenként hozzák nyilvánosságra.
Nemrég például az derült ki, hogy a fiatal külügyminiszter, David Milliband babakocsi vásárlása után nyújtott be igénylést, de ennek kifizetését az illetékes parlamenti bizottság elutasította, mondván, hogy erre aztán igazán telhet a saját, nem éppen szerény fizetéséből is.
Az érintett képviselők szinte mindahányan bizonyítani tudják, hogy tulajdonképpen járt nekik költségtérítés, de elismerik, hogy amikor Nagy-Britannia súlyos gazdasági nehézségekkel küzd, olyan triviális tételekre, mint például a privát teniszpálya öntözőcsövének megjavítása, nem volt helyes térítést igényelni, hiszen ez a közvéleményt felháboríthatja.
Az ingatlan a legjobb buli
Voltak persze képviselők, akik a lehetőségeket túlzott mértékben használták ki. A konzervatív párt oktatásügyi árnyékminisztere például 7000 fontot költött lakásfelújításra, ezt visszaigényelte, majd az ingatlant azonnal eladta. Ez a képviselő a bankszámlájáról most sietve átutalt 7000 fontot az államkasszába.
A legtöbb visszaélés a vidéki képviselőknek járó fővárosi lakások körül van. A belügyminiszter asszonyról derült ki, hogy a parlamenti ülésszakok idején rokonoknál száll meg, de lakásfenntartási költségeket igényelt.
Gordon Brown miniszterelnök, most a lakásfenntartás szigorú ellenőrzését kezdeményezte. A konzervatív ellenzék pedig javasolja, hogy bútorra, lakberendezésre egyáltalán ne lehessen pénzt igényelni. Hogy a kormány szégyenben ne maradjon, Hazel Blears kommunális miniszter azonnal kiírt egy több mint 13 ezer fontra szóló, azaz mintegy 4 millió forintnak megfelelő átutalást az adóhivatalnak, mert amikor eladta a vidéki képviselőként fenntartott második lakását, azt fő lakóhelyeként jelölte meg, hogy a nyereségét ne adóztassák meg.
David Cameron elmondta, hogy a párttársait megregulázó gyors lépésére akkor határozta el magát, amikor fülébe jutott, hogy közeli munkatársa, az arisztokrata Doglas Hogg állítólag a XIII. századi kastélya várárkának a kitisztítási költségeire igényelt térítést.